Kush është gruaja që u bë e famshme si atletja më e gjithanshme e të gjitha kohërave

Charlotte “Lottie” Dod (1871-1960) ishte një nga atletet më të arrira të të gjitha kohërave. Ajo u bë e famshme si atletja më e gjithanshme sepse ishte me të vërtetë një “mrekulli e vogël”. Lottie Dod u nderua gjithashtu në Tenis Ndërkombëtar në Hall of Fame në 1983

Lottie fitoi pesë herë kampionatin e grave në Wimbledon, e para në 1887 kur ishte vetëm pesëmbëdhjetë vjeçe, duke i dhënë asaj pseudonimin ‘Mrekullia e Vogël’. Ajo ishte një ‘AS’ në ski, gjuajtje me hark, hokej në fushë, patinazh në akull, çiklizëm dhe golf. Pasi fitoi Wimbledon pesë herë, në 1904 u bë kampione në golf.

Ajo ishte gjithashtu një harkëtare e aftë, duke fituar një vend në ekipin olimpik britanik të harkut të vitit 1908, ku fitoi Medaljen e Argjendtë. Ajo ishte sportiste në akull dhe kur u stërvit në Zvicër, mori pjesë edhe në ngjitje malore. Ajo gjithashtu mori pjesë në xhiro me biçikletë në distanca të gjata në të gjithë Europën. Ajo konkurroi kundër burrave dhe grave dhe nuk dukej se kishte ndonjë sport që nuk mund ta pushtonte, shkruan Rahoveci INFO.

Lottie mori pjesë në atletikë në një kohë kur gratë konsideroheshin ende të brishta dhe delikate. Ajo ishte një pioniere e vërtetë, duke i hapur rrugën brezave të sportistëve që e ndoqën.

Edhe pse u nderua gjatë jetës së saj, ajo sot për fat të keq njihet pak. Për të korrigjuar këtë anashkalim, një biografi e Dod, “Mrekullia e vogël: Historia fantastike e Lottie Dod, superylli i parë i sportit femër në botë” nga gazetarja Sara Abramsky, u botua në vitin 2020.

Dod gjithashtu shërbeu si infermiere gjatë Luftës së Parë Botërore. Në jetën e saj të disa viteve më vonë, ajo gjithmonë ndiqte ndeshjet e kampionatit Wimbledon.

Libri i Rekordeve Botërore Guinness e quajti Lottie “atleten femër më të gjithanshme të të gjitha kohërave”.l.k/Rahoveci INFO

 

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!