Kurti ka uruar Suedinë për anëtarësim në NATO

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka uruar Suedinë për anëtarësim në NATO.

Ai përmes një reagimi në platformën “X”, ka thënë se tani Evropa është edhe më e sigurt.

Më tutje, Kurti tha se mezi presin që ushtarët suedezë të vijnë në Kosovë në kuadër të KFOR-it.

“Urime Suedisë që u bë pjesë e NATO-s si anëtari i 32. Një NATO më e fortë do të thotë një Evropë më e sigurt dhe një shans më i madh për paqe pas pushtimit brutal të Ukrainës nga Rusia. Mezi presim të mirëpresim ushtarët e parë Suedisë në kuadër të KFOR-it në Kosovë për të ndihmuar në mbrojtjen e kufirit tonë kundër agresionit të Serbisë”, ka shkruar Kurti.

Lajmet Kurti ka uruar Suedinë për anëtarësim në NATO >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>