Kurti e përgëzon Xhaferin, uron miqësi e bashkërendim të dy qeverive për projekte të përbashkëta

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i ka uruar suksese kryeministrit të ri të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi.

Kurti ka uruar që “miqësia dhe bashkërendimi për projekte të përbashkëta” të jenë “shenjues të dy qeverive tona gjatë qeverisjes Xhaferi”.

“Ish Kryetarit të Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, z. Talat Xhaferi dëshiroj t’i uroj suksese për detyrën e tij të re, atë të kryeministrit në qeverinë teknike e cila pas tre muajsh do ta çojë në zgjedhje vendin tonë fqinj e partner. Miqësia dhe bashkërendimi për projekte të përbashkëta uroj të jenë shenjues të dy qeverive tona gjatë qeverisjes Xhaferi”, shkroi ai.

Kurti shprehu besimin që Maqedonia e Veriut do të jetë partnere e Kosovës, ndërsa tha se për disa synime që u përmendën sot, është i sigurt që do të bashkëpunojë me Xhaferin. Ndërkaq, ka zgjedhur që në të njëjtin postim ta përgëzojë edhe kryeministrin e deritashë, Dimitar Kovaçevskin.

“Një Maqedoni e Veriut me orientim të fortë euroatlantik, partnere e Prishtinës dhe e perëndimit dhe sa më larg Moskës e fijeve të saj, një Maqedoni e Veriut që promovon vlerat e bashkëjetesës dhe lufton diskriminimin etnik, është ajo që dëshirojmë. Për këto synime e për plot bashkëpunime të tjera, jam i sigurt se do të vazhdojmë rrugën e bashkëpunimit ndërqeveritar edhe me homologun z.Xhaferi, ashtu siç ka ndodhur edhe me paraardhësin e tij, z. Kovaçevski, të cilin e përgëzoj për vlerat që reflektoi gjatë drejtimit të tij”, shkroi Kurti.

Lajmet Kurti e përgëzon Xhaferin, uron miqësi e bashkërendim të dy qeverive për projekte të përbashkëta >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>