Kujdes, dy gabimet që bëni kur pini alkool

Gjatë festave të fundvitit është e vështirë të shmangni pirjen e alkoolit, gjë që rrit rrezikun për të përjetuar një dhimbje koke të pakëndshme ditën e nesërme.

Dhimbja e fortë e kokës, lodhja, të përzierat dhe dehidratimi janë disa nga efektet anësore që na kujtojnë se e kemi tepruar një natë më parë.

Sipas mjekes Anita Raja nga Birmingham, ju mund të shmangni një këto duke bërë disa gjëra para dhe pas pirjes së alkoolit.

“Dhimbja e kokës është e pakëndshme dhe mund t’ju sjellë marramendje, vjellje, lodhje dhe dehidrim. Fajtori kryesor për këto simptoma është alkooli i cili shndërrohet në trupin tonë në një kimikat të quajtur acetaldehid”, shpjegoi mjekja Raja

Sipas ekspertes, janë dy gabime kryesore që njerëzit bëjnë para se të pinë.

E para është se ata pinë me stomak bosh dhe e dyta është se nuk pinë mjaftueshëm ujë.

“Asnjëherë mos dilni për të pirë me stomakun bosh. Është e rëndësishme të hani diçka të lehtë përpara se të dilni jashtë, por jo pikante, pasi mund të dëmtojë më tej mukozën e stomakut”, thekson Raja.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!