Kryetari i Beogradit thotë se me ardhjen e Josip Broz Titos filluam ta humbim Kosovën

Kryebashkiaku i Beogradit, Aleksandar Shapiq, ditë më parë ngriti shumë pluhur në opinion duke paralajmëruar se do ta zhvendos varrin e Josip Broz Titos dhe tani me deklaratën e tij ka shkuar një hap më tej.

Sipas pretendimit të tij, “me ardhjen e Brozit filloi procesi i ngadaltë i humbjes serbe të Kosovës”.

“Kur filloi ndarja e përshpejtuar e Kosovës nga Serbia? Me ardhjen e komunistëve në pushtet në vitin 1945. Para kësaj, Kosova ekzistonte vetëm si zonë, tashmë në vitin 1963. Kosova u bë krahinë autonome, së cilës i morën 15 komuna të reja nga e Vjetër. Serbia tashmë ishte aneksuar dhe po e rrit territorin e Kosovës dyfishuar, nga 5,100 kilometra katrorë, në më shumë se 10,000. Pastaj në vitin 1969, Kosova u bë një krahinë autonome socialiste dhe kulmi ishte Kushtetuta e vitit 1974, kur Kosova fitoi të gjitha karakteristikat e republikave të atëhershme, të shteteve të sotme dhe punon intensivisht në shpërnguljen e popullatës serbe nga territori i Kosovës, në mënyrë që raporti në numër të rritet në favor të shqiptarëve dhe shqiptarëve”, ka thënë Shapiq në një paraqitje e ftuar në Pink TV.

Kryetari i Beogradit ka glorifikuar figurën e kasapit të Ballkanit Sllobodan Millosheviq.

Ai thekson se nëse Sllobodan Millosheviqi nuk do t’i shfuqizonte ata kufij komunistë në vitin 1991, sot do të ishte plotësisht legjitime që ata të ishin kufij shtetërorë.

“Gjithashtu, nëse Tito nuk do të ishte grindur me Stalinin në vitin 1948, dhe Enver Hoxha do t’i qëndronte besnik Stalinit, kështu që ai i përfundonte negociatat, Shqipëria do të ishte bërë pjesë e RSFJ-së dhe do të merrte Kosovën, sepse ata ishin marrë vesh. Kosova që është pjesë e pandarë e Shqipërisë nuk do të ishte as sot temë nëse luftojmë për ta ruajtur dhe pastaj më pyesin: Pse doni të kaloni për simbolet e komunizmit dhe Josip Brozit?”, ka përfunduar Shapiq. /Vijesti

Lajmet Kryetari i Beogradit thotë se me ardhjen e Josip Broz Titos filluam ta humbim Kosovën >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>