Kryebashkiaku i New Yorkut i lut në rrugë të rinjtë e qytetit: Hajdeni me punu në komunë!

 

Kryetari i bashkisë  se New Yorkut Eric Adams u pa  duke shpërndarë fletushka që promovonin një panair të punës në qytetin York College gjatë një ndalese të paparalajmëruar me stafin e tij në stacionin hekurudhor në Long Island në Xhamajka, Queens të enjten e kaluar.

Një analizë e dhjetorit nga zyra e kontrollorit të qytetit Brad Lander vlerësoi se vjeshtën e kaluar kishte 23,000 vende të lira në 35 agjencitë bashkiake të Big Apple – megjithëse shtrëngimi i buxhetit e ka ulur këtë shifër në rreth 20,000.

Në divizionin e Shërbimeve për Mbështetjen e Fëmijëve të Departamentit të Shërbimeve Sociale, kishte një normë 46% të vendeve të lira të punës, me 415 punonjës nga 775 pozicione të renditura, thuhet në raport.

Komanda Kibernetike e qytetit, e ngarkuar me mbrojtjen e sigurisë kibernetike të Nju Jorkut, kishte një normë 36% të vendeve të lira.

 

Gati një e treta e pozicioneve ishin vakante në Departamentin e Shërbimeve të Biznesit të Vogël, ndërsa shkalla e vendeve të lira ishte 23% në Departamentin e Ndërtesave, 21% në Departamentin e Planifikimit të Qytetit, 20% në Departamentin e Shërbimeve Sociale dhe 17% në të dy departamentet. e Shëndetit dhe Higjienës Mendore dhe Mbrojtjes së Mjedisit.

Adams pranoi se ka mijëra vende të lira që duhen plotësuar për të drejtuar qeverinë – dhe tha se i takon atij dhe administratës së tij që në mënyrë aktive  t’u komunikojnë njujorkezëve se ka shumë punë të mira në dispozicion.

 

“Shpesh herë flasim për vende të lira pune në agjencitë e qytetit. Por nëse pyet njerëzit në qeveri që flasin për vendet e lira… i pyet ata, ‘po çfarë po bëni për plotësimin e tyre?’ Ata nuk kanë përgjigje,” tha kryebashkiaku dhe rekrutuesi i ri i punës.

 

“Ndërsa është e rëndësishme të identifikohen pozicionet që nuk nevojiten më, vendet e lira aktuale duket se drejtohen shumë më tepër nga vendi ku ka konkurrencë të sektorit privat për punëtorët, sesa nga ndonjë vlerësim i nevojës apo prioritetit,” tha Lander. “Rezultati është një mungesë e madhe e kapacitetit për të kryer gjërat në fusha kritike për misionin, nga krijimi i banesave të reja te ofrimi i shërbimeve për fëmijët me të ardhura të ulëta deri te mbledhja e të ardhurave që i duhen qytetit për të funksionuar.”

 

Adams ka treguar gjithashtu më shumë fleksibilitet në lidhje me lejimin e më shumë punonjësve të punojnë nga distanca pasi fillimisht i rezistuan idesë.

Robert Chamon, një baba i martuar i dy fëmijëve, falënderoi kryebashkiakun për përhapjen e informacionit për punët e qytetit gjatë vizitës së tij në stacionin LIRR.

“Është mirë, mirë, vërtet mirë. Unë jam vetëm duke shkuar për një intervistë pune sot, kështu që nëse nuk funksionon, mund të aplikoj në këtë, “tha Chamon.

 

Lajmet Kryebashkiaku i New Yorkut i lut në rrugë të rinjtë e qytetit: Hajdeni me punu në komunë! >> BotaPress.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!