Krizë në qeverinë franceze, jep dorëheqjen kryeministrja – detyra e vështirë e Macron të reformatojë kabinetin

Kryeministrja e Francës, Elisabeth Borne ka dhënë dorëheqjen. Lajmin e ka bërë me dije Presidenca Franceze, ku thuhet se Presidenti Emmanuel Macron ka pranuar ditën e sotme dorëheqjen e kryeministres Borne.

Borne ishte emëruar në postin e kryeministres në maj të 2022-shit pas rizgjedhjes së Macron për një mandat të dytë. Ajo ishte Kryeministrja e dytë femër e Francës.

Ndër ata që citohen si kandidatë të mundshëm për të zëvendësuar Borne janë ministri 34-vjeçar i Arsimit, Gabriel Attal si dhe ministri i Mbrojtjes 37-vjeçar Sebastien Lecornu.

Ministri i Financave Bruno Le Maire dhe ish-ministri i Bujqësisë Julien Denormandie janë përmendur gjithashtu nga ekspertët si opsione të mundshme për kryeministër të ardhshëm të Francës.

Deklarata nga zyra e Macron tha se Borne do të vazhdojë të trajtojë çështjet e përditshme të brendshme derisa të emërohet një qeveri e re.

Macron pritej që të riorganizonte ekipin e tij të lartë pas pengesave legjislative dhe t’i jepte një shtysë të re Presidencës së tij përpara Lojërave Olimpike të Parisit.

Lëvizja vjen gjithashtu vetëm pesë muaj përpara zgjedhjeve të Parlamentit Evropian, me euroskeptikët që pritet të marrin një fitore rekord në një kohë të pakënaqësisë së gjerë publike për rritjen e kostove të jetesës dhe dështimit të qeverive evropiane për të frenuar flukset e migracionit.

Sondazhet tregojnë se partia e Macron është pas lideres së ekstremit të djathtë Marine Le Pen me rreth tetë deri në dhjetë pikë për zgjedhjet e qershorit në BE.

Lajmet Krizë në qeverinë franceze, jep dorëheqjen kryeministrja – detyra e vështirë e Macron të reformatojë kabinetin >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>