Koreja e Jugut planifikon të ulet në Mars deri në vitin 2045, shpenzimet pritet të shkojnë rreth 67 miliardë euro

Koreja e Jugut planifikon të ulet në Mars deri në vitin 2045 dhe deri atëherë do të shpenzojë rreth 67 miliardë euro për këtë qëllim, njoftoi të enjten presidenti Jun Suk-yeol me rastin e nisjes së agjencisë së parë hapësinore të vendit aziatik.

Agjencia KASA do të udhëheqë “ekonominë hapësinore” të atij vendi dhe qindra kompani do të punojnë në “katapultimin” e Koresë së Jugut në mesin e liderëve botërorë në udhëtimet hapësinore, pohon Yun.

“ASHAK do të hapë një epokë të re hapësinore duke ushqyer ekspertë, duke mbështetur sistemin e industrisë hapësinore dhe duke inkurajuar kërkimin dhe zhvillimin sfidues dhe inovativ,” tha ai.

Seuli dëshiron uljen e parë në Hënë në vitin 2032.

Koreja e Jugut është bërë vendi i shtatë në botë që zotëron teknologjinë për lëshimin e raketave dhe satelitëve. Vitin e kaluar, ajo lëshoi ​​raketën Nuri, e cila transportoi një satelit komercial në hapësirë.

Qëllimi i agjencisë është harmonizimi i ministrive të ndryshme qeveritare dhe përbërja e saj do të përfshijë një institut për kërkime hapësinore. Koreja e Jugut planifikon të paktën tre lëshime të tjera deri në vitin 2027 dhe dëshiron të lëshojë edhe satelitë ushtarakë.

Koreja e Veriut lëshoi ​​një raketë të hënën, por nuk arriti të dërgojë satelitin e saj të dytë spiun ushtarak në orbitë.

Në janar, Japonia u bë vendi i pestë që zbarkoi një automjet në Hënë. Vitin e kaluar, India u bë vendi i katërt që u ul në një satelit të Tokës, pasi Rusia dështoi ta bëjë këtë të njëjtin muaj./abcnews.al

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>