Kopshti zoologjik i Teksasit mirëpret lindjen e parë të luanit që 8 vitesh

Kopshti Zoologjik ‘Fort Worth’ në Teksas ofroi pamjen e parë të vogëlushit të parë të luanit që lindi atje që nga viti 2015.

Kopshti zoologjik tha se Moja, i lindur në tetor të 2023 nga prindërit Saba dhe Abagabe, peshonte 2.7 kilogramë kur ishte 4 ditësh dhe që atëherë është rritur në 16 kilogramë.

Moja është ende duke u mbajtur në një zonë jashtë ekspozitës me nënën e tij dhe zyrtarët nuk kanë vendosur se kur do të dalë në ekspozitë publike.

“Ky djalosh i vogël po mëson se çfarë do të thotë loja dhe zakonisht mund të gjendet duke u hedhur dhe duke luajtur me nënën,” tha kopshti zoologjik në një postim në Facebook.

Jabulani, Saba dhe një luan tjetër femër, Abagabe, u sollën në kopshtin zoologjik në vitin 2012 për të qenë më shumë variacione në pishinë.

Luanët afrikanë renditen si të kërcënuar në Listën e Kuqe të Bashkimit Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës./abcnews.al

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>