Konjufca i përcjell në Kushtetuese amendamentet kushtetuese për Vettingun

Kryeparlamentari Glauk Konjufca tha se në përputhje me përgjegjësitë kushtetuese dhe pas përfundimit të punës së Komisionit Ad Hoc për vetingun në sistemin e drejtësisë i ka përcjellë sot amendamentet kushtetuese në Gjykatën Kushtetuese për të marrë përgjigje nëse të njëjtit janë përputhje me Kapitullin II të Kushtetutës së Republikës së Kosovës.

Konjufca tha se është i gëzuar që reforma në drejtësi është në rrugë të mbarë.

“Vetëm përmes saj Republika e Kosovës do të jetë shtet i së drejtës dhe do të kthehet besimi i qytetarëve në institucionet e drejtësisë. I falënderoj anëtarët e Komisionit Ad Hoc, përfaqësuesit e Ministrisë së Drejtësisë dhe institucioneve të drejtësisë, partnerët tanë dhe ekspertët për punën e tyre në këtë proces të rëndësishëm”, ka shkruar Konjufca.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!