“Komplot për të mashtruar Shtetet e Bashkuara!” Kjo është aktakuza me të cilën do të përballet ish-presidenti Trump!

 

Komiteti i Përzgjedhur i Dhomës së Përfaqësuesve të 6 janarit do të marrë referime penale kundër ish-presidentit Donald Trump për të paktën dy akuza: pengim i një procesi zyrtar të Kongresit dhe komplot për të mashtruar Shtetet e Bashkuara, sipas një burimi të njohur me diskutimet e komitetit, por jo i autorizuar. për të folur publikisht për planet.

 Referimet do të votohen të hënën, gjatë asaj që ka shumë të ngjarë të jetë takimi i fundit publik i panelit përpara se të perëndojë dielli në fund të muajit.
 Referimet do të vijnë në formën e një letre nga komisioni drejtuar Departamentit të Drejtësisë duke e bërë çështjen e tij për ndjekje penale. Referimet nuk kanë ndonjë peshë ligjore dhe nuk e detyrojnë Departamentin e Drejtësisë të veprojë.
Referimet janë pjesë e një liste më të madhe rekomandimesh nga nënpaneli i avokatëve të komitetit, i udhëhequr nga kongresmeni Jamie Raskin, D-Md. Anëtarë të tjerë përfshijnë deputetët demokratë Zoe Lofgren dhe Adam Schiff nga Kalifornia dhe republikanja Liz Cheney nga Wyoming. Nënpaneli u krijua në tetor për të adresuar referimet penale dhe rekomandimet e tjera.
 Takimi i së hënës shënon një hetim gati dy-vjeçar për atë që çoi në sulmin e dhunshëm në Kapitolin e SHBA më 6 janar 2021, pasi një turmë mbështetësish pro-Trump sulmuan Kapitolin në një përpjekje për të ndaluar Kongresin të certifikonte rezultatet e 2020 zgjedhjet presidenciale, të cilat i fitoi Joe Biden.
Raporti përfundimtar i komitetit, për të cilin Kryetari Bennie Thompson më parë i tha NPR mund të jetë afërsisht 1000 faqe, mund të publikohet sa më shpejt të hënën. Pritet që shtojcat e raportit dhe transkriptet e mbi 1,000 intervistave të dëshmitarëve të publikohen të mërkurën.

 Përveç referimeve penale, paneli mund të lëshojë kategori të tjera referimesh – Komisionit Federal të Zgjedhjeve, Komisionit të Etikës në Dhomën e Përfaqësuesve dhe shoqatave të avokatëve për të disiplinuar avokatët.
 Departamenti i Drejtësisë po kryen veçmas hetimin e tij të gjerë për ngjarjet e 6 janarit me një avokat special raportojne

 mediet amerikane

 

Lajmet “Komplot për të mashtruar Shtetet e Bashkuara!” Kjo është aktakuza me të cilën do të përballet ish-presidenti Trump! >> BotaPress.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!