Këto janë tanket më të fuqishme në botë që SHBA planifikon t’ia dërgojë Ukrainës (FOTO)

Shtete e Bashkuara të Amerikës do t’i dërgojë Ukrainës 31 tanke M1 Abrams, teksa Kievi po vazhdon të përballet me pushtimin rus për pothuajse 12 muaj.

Vendimi i Uashingtonit për të dërguar tanke në Ukrainë, vjen po të njëjtën ditë që Gjermania i dha dritën e gjelbër dërgimit të tankeve të llojit Leopard.

Të përdorura në Luftën e Parë të Gjirit, në Afganistan dhe në Irak, tanket Abrams, janë maja e heshtës së mjeteve të blinduara amerikane, ndoshta më të fuqishmit në botë, të afta të përballojnë sulmet bërthamore, biologjike dhe kimike.

I quajtur MBT (Tanku kryesor i betejës), versioni i parë (M1) u prodhua në 1978 nga Chrysler Defense, tani General Dynamics Land Systems, dhe e merr emrin nga gjenerali Creighton Abrams i cili udhëhoqi trupat amerikane në Luftën e Vietnamit nga 1968 deri në 1972.

Nuk është ende e qartë se cilin version do të vendosë Pentagoni të dërgojë në Kiev, qoftë versioni më i vjetër i tankeve apo ai më i përditësuari.

Me peshë 62 ton, M1A1 janë të pajisur me motorë reaktivë të drejtpërdrejtë dhe të pajisur me një top 120 mm, të aftë për të shkatërruar një ndërtesë pothuajse katër kilometra larg dhe për të arritur një shpejtësi prej 70 km në orë.

Ata kanë forca të blinduara të uraniumit për të parandaluar depërtimin e predhave Heat (anti-tank me eksploziv të lartë), një lëndë shpërthyese e lartë e krijuar posaçërisht për të shkatërruar tanket.

Më e rëndësishmja, Abrams janë krijuar për t’i bërë ballë sulmeve bërthamore, biologjike dhe kimike.

Strategjikisht ato lejojnë lëvizshmërinë dhe shkathtësinë në operacionet tokësore.

Me ndërhyrjen e tyre, në fakt, ushtarët mund të llogarisin në operacione mbulimi praktikisht të menjëhershme, pa qenë nevoja të presin përdorimin e avionëve për bombardimet pasuese të kërkuara nga toka në zonat dhe objektivat që konsiderohen të rrezikuara.

M1A1 bëri debutimin e tyre në betejë në 1991, gjatë Luftës së Parë të Gjirit.

SHBA ka krijuar gjithashtu një version eksporti të tankeve i cili aktualisht përdoret në Egjipt, Kuvajt, Arabinë Saudite, Australi dhe në Irak.

Forcat irakiane i kanë vendosur tanket për të luftuar ISIS-in, ndërsa sauditët i kanë përdorur në luftën civile në Jemen.

 

107183141 1674583732542 7093322043 2ca4d94108 o
107183021 1674574834542 12194454284 6873156abd k
473B8A0B 44F2 424E 9B64 C65E986FC244 w1597 n r0 st s
4092

Lajmet Këto janë tanket më të fuqishme në botë që SHBA planifikon t’ia dërgojë Ukrainës (FOTO) >> BotaPress.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!