Kështu u festua Viti i Ri 2023 ne Times Square të New York-ut!

Moti i zymtë dhe i mjegullt nuk i pengoi mijëra beta që të vërshonin në Times Square për të parë rënien e topit për festën e parë të Vitit të Ri që nga viti 2020.
 Ekstravaganca masive vjetore ishte e para në dy vjet që kishte zero kufizime të lidhura me COVID-19 – pa maska, pa vaksina dhe pa distancim shoqëror.
Shumica ishin grumbulluar në sheshin e mesit të qytetit të shtunën herët në mëngjes për të kërkuar vendet e tyre kryesore.

 Michelle Strunk, 48, nga Shickshinny, PA, tha për Lajmet se kishte ardhur e përgatitur për pritjen prej disa orësh – pasi pa topin të bjerë për herë të parë kur ajo ishte 19 vjeç.
 Ajo, bashkëshorti dhe dy djemtë e saj mbushën xhepat e tyre me granola dhe ujë, por djemtë nuk pranuan të ndiqnin udhëzimet e saj dhe të mbanin pelenë.
Jurate Samiene, 59 vjeç dhe bashkëshorti Rimas Samis, 62 vjeç, nga Branford, Connecticut shkelen me këmbët e tyre në orën 7 të mëngjesit dhe abstenuan nga ngrënia ose pirja gjatë gjithë ditës për të festuar herën e tretë në këtë ngjarje.
 “Ne vendosëm për të ardhur këtu dhe për të ardhur në Times Square. Shi apo jo, nuk ka rëndësi. Ne vendosëm që shiu është më i mirë se i ftohtë”, tha Samiene për Lajmet.
 Por për të tjerët, pritja nuk ishte aq e lehtë.
Pearl Vaval, një 63-vjeçare banore në Bronx dhe operatore autobusi MTA, kërkoi vendin e saj në orën 7 të mëngjesit për të parë topin të bjerë për herë të parë që kur u transferua në qytet 39 vjet më parë.

 “Është në listën time të dëshirave dhe kurrë më”, tha Vaval për Lajmet. “Unë jam shumë e vjetër. Nuk mund të qëndroj këtu për një kohë të gjatë.”
Samiene tha se rezolutat e saj për vitin e ri ishin që “të bënin më mirë në çdo gjë… dhe sigurisht, paqen në botë”.

 Nxënësit e natës së Vitit të Ri u trajtuan me një sërë performancash live gjatë gjithë natës, me një formacion të Chelsea Cutler, JVKE, Ava Max, Osmani Garcia, New Edition, Chesca dhe Duran Duran.
 Pak para mesnatës, Cutler performoi një interpretim të “Imagine” të John Lennon-it, i cili kishte me mijëra të kënduar ndërsa ata mirëpritën 2023-shin.
Kryetarit të bashkisë së Nju Jorkut, Eric Adams, iu dha nderi të shtypte butonin duke filluar zbritjen 60 sekondash të topit të Vitit të Ri të Waterford Crystal, i kompletuar me drita neoni dhe fishekzjarre ndërsa turma vrumbullonte numërimin mbrapsht.

 Disa nota të baladës klasike të Vitit të Ri “Auld Land Syne” u luajtën në altoparlantë ndërsa pjesëmarrësit ndanin smooches përpara se të shpërthyen “New York, New York” të Frank Sinatrës ndërsa binte shi konfeti, shkruan The New York Post percjelle Rahoveci.info.

Lajmet Kështu u festua Viti i Ri 2023 ne Times Square të New York-ut! >> BotaPress.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!