Kërkohet nga SPAK, Italia refuzon ekstradimin e 43-vjeçarit shqiptar

Një sipërmarrës shqiptar nga Bruneck në Itali, kaloi 13 muaj në paraburgim në pritje të ekstradimit. Tani Gjykata e Lartë Rajonale e Trentos ka vendosur që ai të mos ekstradohet në Shqipëri ku kërkohet ne lidhje me dyshime si përfshirë në çështje droge.

Në janar 2023, ai ra në prangat e policisë italiane. 43-vjeçari shqiptar u arrestua nga Karabinierët dhe u dërgua në burgun e Bolzanos, ku u mbajt për disa muaj.

Arsyeja e arrestimit ishte një urdhër-arresti ndërkombëtar ndaj personit të lëshuar nga SPAK në Shqipëri. Ndaj tij kishte procedim penal në Shqipëri për akuzën e prodhimit dhe shitjes së drogës në kuadër të një organizate kriminale. Megjithatë, Gjykata e Lartë Rajonale e Bolzanos vendosi në korrik 2023, pas një sfide për ekstradimin nga dy avokatët Marco Dall`Aglio dhe Nicola Nettis, që ai duhet të transferohej në Shqipëri.

Dy avokatët mbrojtës paraqitën një ankesë kundër këtij vendimi, e cila rezultoi me sukses. Gjykata më e lartë rrëzoi vendimin e Gjykatës së Lartë Rajonale të Bolzanos dhe e dërgoi çështjen në selinë e Gjykatës së Lartë Rajonale në Trento. 43-vjeçari është i lirë që nga dita e enjte. Ai u lirua nga arresti shtëpiak, ku kishte kaluar nëntë muaj.

“Një makth i vërtetë ka marrë fund për klientin tonë,” theksuan avokatët Dall`Aglio dhe Nettis. Është vendosur parimi që një person nuk mund të dënohet apo gjykohet dy herë për të njëjtën vepër. Gjykata e Lartë Rajonale e Trentos po ndjek tashmë argumentet e dy avokatëve penalë të Tirolit të Jugut dhe rrëzon kërkesën shqiptare për ekstradim. Prokurori i Përgjithshëm, nga ana tjetër, kishte kërkuar zbatimin e tij dhe tani mund të apelonte sërish.

Në fund të fundit, sipërmarrësi nga Bruneck përfitoi nga procedurat e ekstradimit sepse prokuroria publike e Bergamos e kishte hetuar edhe për pjesëmarrje në një organizatë kriminale. Por, kjo vepër përfundimisht u rrëzua, duke lënë akuzën e trafikut të drogës, për të cilën u dënua me tre vjet burg.

Më 6 tetor 2020, ai ishte dënuar sërish në Itali me 3 vite burg për posedim droge përpara se gjykata rajonale e Bergamos ta cilësonte atë për qëllime shitje.

Lajmet Kërkohet nga SPAK, Italia refuzon ekstradimin e 43-vjeçarit shqiptar >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>