Keni problem me buzët e plasaritura? Këto metodat natyrale do t’ju ndihmojnë

Buzët e çara mund të jenë mjaft të dhimbshme dhe të pakëndshme. Për të shmangur shfaqjen e tyre, por edhe për të zbutur problemin ekzistues, mund të bëni disa gjëra.

Përdorni një balsam të mirë buzësh

Kanella, agrumet, nenexhiku dhe acidi salicilik janë disa nga përbërësit në balsamët e buzëve që mund të irritojnë buzët. Nëse pas aplikimit të balsamit për buzët shfaqet një ndjesi djegieje, ndaloni përdorimin e tij. Në vend të kësaj, kërkoni produkte që janë më natyrale.

Provoni produkte natyrale të buzëve

Ka disa kura natyrale efektive për buzët e plasaritura që mund t’i keni tashmë në kuzhinë.

Aloe vera: brenda gjetheve të bimës aloe vera formohet një xhel, i cili përmban të gjitha vitaminat dhe mineralet e nevojshme që qetësojnë dhe rihidratojnë lëkurën e dëmtuar. Aloe vera është gjithashtu anti-inflamatore.

Vaji i kokosit: Ndihmon në luftimin e inflamacionit duke qetësuar dhe zbutur lëkurën.

Mjaltë: Është shumë hidratues, gjë që e bën të shkëlqyeshëm për trajtimin e buzëve të thata. Përmban gjithashtu antioksidantë dhe ka veti antibakteriale, të cilat ndihmojnë me buzët e plasaritura.

Kastraveci: mund të hidratojë butësisht buzët, pasi përmban vitamina dhe minerale që mund të përmirësojnë pamjen e tyre.

Çaji jeshil: ka shumë antioksidantë dhe minerale, dhe gjithashtu përmban polifenole, të cilat reduktojnë inflamacionin. Për të hequr lëkurën e tepërt të thatë në buzët tuaja, lagni një pecetë me çaj jeshil të ngrohtë dhe fërkojeni butësisht mbi buzët tuaja.

Pini shumë ujë

Trupi dhe buzët gjithashtu bëhen të thata dhe të plasaritura për shkak të të ftohtit, ndotjes dhe ajrit të thatë, ndaj është e nevojshme të pini më shumë ujë. Pavarësisht nga stina, pini të paktën 7-8 gota ujë çdo ditë.

Shmangni lëpirjen e buzëve

Kur buzët tona thahen, mund të duket e natyrshme t’i lëpijmë ato, por kur pështymja është zhdukur, buzët bëhen edhe më të thara. Këshilla jonë është të mos e bëni këtë nëse doni të hiqni qafe buzët e çara.

/Rahoveci INFO

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!