Kancelari gjerman: Shqipëria së shpejti do të jetë anëtare e Bashkimit Europian

“Besoj se duhet të kemi parasysh se, nga këndvështrimi ynë, Shqipëria së shpejti do të jetë anëtare e Bashkimit Evropian dhe prandaj po flasim për një çështje se si t’i zgjidhim sfidat dhe problemet së bashku në familjen evropiane“. Kështu deklaroi kancelari gjerman, Olaf Scholz, teksa fliste në Malaga, duke iu përgjigjur një pyetjeje mbi paktin mes Italisë dhe Shqipërisë për migrantët.

Ai pranoi se ka migrim të parregullt, i cili duhet të reduktohet dhe do të ketë bashkëpunim të ngushtë me vendet jashtë Bashkimit Evropian, siç është tani, për shembull me Turqinë, dhe mund të ketë të tjera.

“Gjermania ka një pozicion shumë të qartë”, tha Scholz, duke shpjeguar se nga njëra anë ne duhet të reduktojmë flukset e parregullta dhe nga ana tjetër “ne kemi nevojë për një migrim të rregullt të talenteve dhe fuqisë punëtore”.

Duke komentuar paktin mes Romës dhe Tiranës, kancelari gjerman përsëriti se është çështje kompetencë e qeverisë italiane dhe asaj shqiptare.

Në lidhje me qëndrueshmërinë e modelit, Scholz u përgjigj se “ne do ta ndjekim atë me kujdes”.

“Ajo që ka rëndësi tani në Evropë është të korrigjohen gjërat që nuk shkuan siç duhet, të ngrihet një mekanizëm solidariteti dhe të mos përpiqemi të kapërcejmë sfidat i vetëm”, shtoi Scholz.

Sipas tij, kjo është aspekti pozitiv i reformës së Sistemit të Përbashkët Evropian të Azilit që po sillet tani në Parlamentin Evropian dhe që pritet të miratohet para përfundimit të këtij legjislature.

Deklarata e Scholz vjen pas kritikave nga Partia Demokratike Italiane ndaj kryeministrit Rama.

Lajmet Kancelari gjerman: Shqipëria së shpejti do të jetë anëtare e Bashkimit Europian >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>