Kampionati mbarëkombëtar i shahut Rapid dhe Blic, nderohet Mehmet (Ramë) Alaj Vokshi

Më 28 dhe 29 tetor u mbajt Kampionati mbarëkombëtarë në shahun Rapid dhe Blic “Mehmet Vokshi” në Prizren.

Në këtë ngjarje, Endrit Uruçi u zgjodh më i miri i shqiptarisë 2023, në të dyja kategoritë: RAPID dhe BLIC.

Derisa, Llambi Pasko u zgjodh fitues për Shqipërinë – Kampion Kombëtar në të dyja kategoritë.

Ky aktivitet është mbështetur nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, derisa kjo ngjarje i kushtohet intelektualit, patriotit rilindës, mësimdhënës e autor veprash, Mehmet (Ramë) Alaj Vokshi.

Ai ishte themelues i Federatës Shqiptare të Shahut dhe njëhërit u shpall kampion në vitin 1933.

Mehmet (Ramë) Alaj Vokshi, lindi në Drenoc të Vokshit në vitin 1894 në familjen “Alaj” siç njihet “Shtëpija e Demë Isufit”, e njohur për vlera të mëdha kombëtare, intelektuale dhe arsimore.

Shkollën fillore e kreu në Voksh e në Pejë, shkollimin e mesmen e filloi në Elbasan dhe e vazhdoi në San Demetri di Corona – Dega e Normales në Itali, duke e përfunduar me rezultatet e larta në vitin 1914/15.

Pas Luftës së Parë Botërore, filloi studimet në Romë të Italisë në fakultetin e Pedagogjisë, të cilin e kreu në vitin 1922.

Ai është edhe autor i veprave ”Shqipnija e Shqiptarëve” (1930), “Fiset shqiptare”, “Kosova asht zemra e Shqipnisë”, të botuara në Tiranë (1930).

Ishte edhe autor i revistës ”Afrimi” të botuar në Shkodër dhe Vlorë (1922-1930).

Profesionin e shenjtë të mësuesit, e filloi në jug të Shqipërisë (Gjirokastër) në vitin 1918 dhe pas një viti, profesor i Gjimnazit në Tiranë.

Pastaj edhe në disa funksione tjera në kuadër te Ministrisë së Arsimit si Sekretar i Entit Kombëtar të Edukatës Fizike, drejtor internati “Kosova”, inspektor i arsimit Shkodër, Përmet, Vlorë etj.

Gjithashtu ishte bashkëthemelues i Federatës së Shahut, si këshilltar i Federatës së Shahut të Shqipërisë në vitin 1933.

Pas Luftës së Dytë Botërore ishte drejtor i Bibliotekës dhe Shtëpisë së Kulturës në Tiranë.

Profesor Mehmet Vokshi ishte njohës i mirë pos shqipes edhe italishten e frëngjishten.

Në vitin 1939 ishte në ballë të protestave kundër pushtimit të Shqipërisë nga Italia fashiste, ku edhe burgoset për një kohë nga ana e tyre.

Pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, nuk u pajtua as me komunistët, andaj në vitin 1947 kthehet në vendlindje dhe filloi të punojë si profesor i Gjimnazit në Prizren, pastaj profesor i Gjimnazit në Mitrovicë, prej nga u largua nga puna si i pa dëshiruar “i huaj” dhe u internua me familje në Gjilan.

Një pjesë të jetës në moshën e pleqërisë e kaloi në qytetet shqiptare të Maqedonisë si; në Shkup, Tetovë dhe Gostivar, ndërsa në vitin 1974, u vendos në Prishtinë së bashku me familje, ku edhe ndërroi jetë në moshën 82-vjeçare në vitin 1976.

Mehmet (Ramë) Alaj Vokshi është varrosur me amanetin e tij në vendlindje, në Drenoc të Vokshit.

Lajmet Kampionati mbarëkombëtar i shahut Rapid dhe Blic, nderohet Mehmet (Ramë) Alaj Vokshi >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>