Kalifornia bëhet shteti i parë që nxjerr jashtë ligjit shitjet e leshit

Kalifornia u bë zyrtarisht shteti i parë në SHBA, i cili ndalonte shitjen dhe prodhimin e gëzofit.

Në vitin 2019 shteti kishte miratuar një ligj që e bënte të paligjshme shitjen ose shpërndarjen me vlerë monetare ose jo monetare të produkteve të gëzofit, që hyri në fuqi deri më 1 janar 2023.

Ligji i ri zbatohet vetëm për produktet e reja të leshit, që do të thotë se peliçet e përdorura nga dyqanet jofitimprurëse dhe dyqanet e përdorura mund të shiten si zakonisht. Gjithashtu nuk ndikon në produktet që përdorin lëkurë delesh ose lesh. Me ligjin në fuqi, dyqanet si Macy’s, Bloomingdale’s, Saks Fifth Avenue dhe Neiman Marcus kanë ndaluar shitjen e gëzofit.

“Ne i jemi mirënjohës Kalifornisë për qëndrimin kundër kësaj industrie mizore duke ndaluar prodhimin dhe shitjen e produkteve të leshit. Fakti që 100 milionë kafshë vriten në fabrikat e gëzofit për t’u bërë asgjë më shumë se pallto, kapele dhe produkte të tjera të tilla është jashtëzakonisht i vjetëruar, veçanërisht kur ka praktika më humane dhe të qëndrueshme për mjedisin”, thotë Jenny Berg, drejtoresha e Kalifornisë në Humane Society të SHBA. “Ne e duartrokasim Kaliforninë për udhëheqjen e luftës kundër leshit dhe për dërgimin e një mesazhi të fortë se kafshët nuk duhet të vuajnë më dhe të vdesin për modën.

Ndalimi i gëzofit është bërë praktikë e zakonshme midis markave dhe organizatave kryesore të modës, me Javën e Modës së Kopenhagës që njoftoi se do të ishte pa gëzof vitin e kaluar. Kompanitë që kanë ndjekur shembullin përfshijnë Kering Group, Canada Goose, Nordstrom, Prada Group dhe të tjera./Rahoveci INFO

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!