Joseph: Shqiptarët dhe serbët kanë nevojë për përparim

Profesori i Johns Hopkins University, Edward Joseph, ka qëndruar në urën që ndan qytetin e Mitrovicës.

Këtë vizitë ai e ka bërë në ditën kur u mbushën 25 vjet që kur NATO nisi bombardimet mbi Jugosllavinë për çlirimin e Kosovës.

Sipas profesorit Joseph, ka thënë se shqiptarët dhe serbët kanë nevojë për një përparim pozitiv.

Si mundësi e përmendi anëtarësimin potencial në Këshillin e Evropës.

“Kthimi nga N. Mitrovica në përvjetorin e NATO-s 1999 Fushata ajrore. 25 vjet më vonë serbët dhe shqiptarët kanë nevojë dëshpërimisht për një përparim pozitiv. Anëtarësimi në Këshillin e Evropës do të ishte të paktën një fillim për të dy”, ka shkruar ai.

Lajmet Joseph: Shqiptarët dhe serbët kanë nevojë për përparim >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>