Izraeli urdhëron policinë të heqë flamujt e Palestinës nga hapësirat publike

Ministri i Sigurisë së ekstremit të djathtë Itamar Ben-Gvir tha se valëvitja e flamurit palestinez është një akt në mbështetje të “terrorizmit”.

Ligji izraelit nuk i nxjerr jashtë ligjit flamujt palestinezë, por policia dhe ushtarët kanë të drejtë t’i heqin ata në rastet kur ata mendojnë se ekziston një kërcënim për rendin publik.

Shfaqja e flamurit palestinez në Izrael, në praktikë, është shtypur prej kohësh nga autoritetet izraelite, me palestinezët që i konsiderojnë lëvizje të tilla si një përpjekje për të shtypur identitetin palestinez.

Urdhrat e Ben-Gvir erdhën pas një proteste masive antiqeveritare në Tel Aviv të shtunën, ku disa demonstrues valëvitën flamurin palestinez.

Protestuesit e etiketuan qeverinë e kryeministrit Benjamin Netanyahu si “fashiste” dhe avokuan për barazi dhe bashkëjetesë midis palestinezëve dhe izraelitëve.

Duke shkruar në Twitter, Netanyahu të dielën tha se prania e flamurit palestinez në protestën e Tel Avivit ishte “nxitje e egër”.

Direktiva e Ben-Gvir vjen gjithashtu pas lirimit javën e kaluar të një të burgosuri palestinez me shërbim të gjatë, i dënuar për rrëmbimin dhe vrasjen e një ushtari izraelit në vitin 1983, i cili valëviti një flamur palestinez ndërsa priste një hero në fshatin e tij në Izraelin verior.

Ben-Gvir, në një deklaratë, tha se valëvitja e flamurit palestinez është një akt në mbështetje të “terrorizmit”.

“Nuk mund të ndodhë që shkelësit e ligjit të valëvitin flamuj terroristë, të nxisin dhe inkurajojnë terrorizmin, kështu që unë urdhërova heqjen e flamujve që mbështesin terrorizmin nga hapësira publike dhe të ndalojë nxitjen kundër Izraelit”, tha Ben-Gvir.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!