Italiani përdor ‘shkrimin në pasqyrë’ për të kopjuar së prapthi 81 libra

Një italian që përdori një teknikë të quajtur “shkrim pasqyre” për të shkruar kopjet e 81 librave, mban Rekordin Botëror Guinness për shumicën e librave të shkruar prapa.

Organizata e mbajtjes së të dhënave tha se Michele Santelia, 63 vjeç nga Campobasso, ka kopjuar 81 libra duke punuar së prapthi — duke krijuar një imazh pasqyrë të tekstit origjinal — dhe gjuhët në të cilat ai ka shkruar përfshijnë hieroglifet, hebraishten e vjetër, kinezishten tradicionale, majane, Glyphs Etruske, Kuneiform dhe Voynich.

Santelia i tha GWR-së se ai përdor katër tastiera bosh për çdo projekt dhe kodon çelësat e gjuhës për çdo projekt të veçantë. Ai ka shtypur kopje të prapambetura të Epikës së Gilgameshit, Librit të lashtë Egjiptian të të Vdekurve, Kodit të Hamurabit, Biblës dhe shkrimeve të Leonardo da Vinçit.

Projektet e daktilografit përfshijnë gjithashtu një kopje të Librit të Rekordeve Botërore Guinness 2002.

Santelia tha se ai ishte frymëzuar nga Leonardo da Vinci, i cili njihej se përdorte shkrimin e pasqyrës në punën e tij.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!