Isni Kilaj mbetet në paraburgim

Fillimisht iu bastis shtëpia, pastaj u përcoll në ambiente të EULEX-it, për t’u dërguar në Hagë.

Nga nëntori, ish kryetari i Malishevës, Isni Kilaj, po qëndron në qendrën e paraburgimit në Hagë.

Mbrojtja e tij sfidoi Gjykatën Speciale për masën e sigurisë, por e njëjta e refuzoi.

“Në çdo rast, Kolegji rikujton se vendimet në lidhje me paraburgimin janë diskrecionale dhe gjyqtari i vetëm është në pozitë më të mirë për të trajtuar faktorët përkatës. Prandaj, Kolegji i Apelit nuk do të ndërhyjë, përveç nëse ankuesi demonstron ekzistencën e një gabimi të dukshëm në konkluzionet e gjyqtarit të vetëm. Kolegji konstaton se Kilaj dështon të demonstrojë një gabim të tillë, dhe rrjedhimisht hedh poshtë argumentet e Kilajt”, thuhet në arsyetimin e vendimit të Gjykatës, raporton Tëvë1.

Në arsyetim, u përmend edhe një çështje për të cilën mbrojtja nuk kishte pasur kundërshtime.

Ajo e rrezikut për të ikur.

“Në fillim, Paneli thekson se Mbrojtja nuk e sfidon gjyqtarin e vetëm në lidhje me rrezikun për të ikur jashtë vendit”.

Bastisja dhe arrestimi i Kilaj, ishte vazhdimësi e një varg bastisjesh në muajin tetor dhe nëntor të vitit të kaluar, nga Zyra e Prokurorit të Specializuar, nën dyshime për ushtrim ndikimi në dëshmitar dhe ndërhyrje në procese gjyqësore.

Lajmet Isni Kilaj mbetet në paraburgim >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>