Inxhinierja e NASA që luftoi për të drejtat e grave

Judith Love Cohen (1933-2016) ishte një inxhiniere elektrike e hapësirës ajrore që ndihmoi në hartimin e Sistemit të Udhëzimit të Abortit (AGS) që lejoi astronautët e Apollo 13 të ktheheshin të sigurt në Tokë.

Judith u rrit e magjepsur nga matematika, shkenca dhe astronomia. Si vajzë, ajo donte të bëhej astronome, por nuk njihte asnjë femër astronome, kështu që mendoi se do të bëhej mësuese matematike. Dhe megjithëse këshilltari i saj i shkollës së mesme e këshilloi atë të mbaronte shkollën për të qenë “grua”, Judith e injoroi atë këshillë dhe shkoi fillimisht në Kolegjin Brooklyn për të studiuar matematikë dhe në 1957 u diplomua në Universitetin e Kalifornisë Jugore me një diplomë B.A dhe master në inxhinieri elektrike.

Ajo ishte në gjendje të gjente punë në Laboratorët e Teknologjisë Hapësinore të NASA-s, por në fund të viteve 1950 dhe 1960, ajo ishte e vetmja femër inxhiniere elektrike që punonte në një projekt. Judith iu përkushtua punës së saj. Edhe kur hyri në spital për të sjellë në jetë djalin e saj, ajo mori me vete punën e saj në spital. Sipas djalit të saj, Neil Siegel, “Ajo në fakt shkoi në zyrën e saj ditën që lindi Jack. Kur erdhi koha për të shkuar në spital, ajo mori një printim kompjuterik të problemit që po punonte me të. Më vonë atë ditë, ajo thirri shefin e saj dhe i tha se e kishte zgjidhur problemin. Dhe… oh po, edhe fëmija lindi.”

Ajo e konsideroi punën e saj me NASA-n si pikën kryesore të karrierës së saj, por ajo ishte gjithashtu një avokate për të drejtat e grave në vendin e punës. Në biografinë e saj, djali i saj Neil Siegel shkroi: “Shumë gjëra që ne i marrim si të mirëqena sot, postimi i vendeve të punës brenda një kompanie në mënyrë që çdokush të mund të aplikojë, përshkrimet zyrtare të punës për çdo pozicion, e kështu me radhë, ishin krijimet e saj. Ajo pati një efekt të thellë në barazinë në fuqinë punëtore.”, shkruan Rahoveci INFO.

Në pension, ajo shkroi një seri prej 11 librash që synonin të inkurajonin vajzat të ndiqnin karrierën në shkenca. Libri i saj i parë, i botuar në vitin 1991, “Ti mund të jesh një inxhiniere femër”, ka të bëjë me një vajzë që nuk kishte dëgjuar as për gra inxhiniere, e cila u bë një grua që drejtoi një ekip inxhinierësh në projektimin e teleskopit hapësinor Hubble të NASA-s.

Tituj të tjerë, disa të bashkë-shkruar me autorë të tjerë, përfshijnë “Ju mund të jeni një grua astronome”, “Ju mund të jeni një prodhuese videosh grua, mund të jeni një biologe detare grua, mund të jeni një grua meteorologe” dhe më shumë.

Judith Love Cohen nuk kishte shumë modele në shkencat kur u rrit. Ajo ishte në gjendje të mposhtte shanset dhe të punonte në profesionin që donte. Ajo donte të ishte një model dhe të sigurohej që vajzat e tjera të mund të bënin të njëjtën gjë./Rahoveci INFO

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!