Industria ruse e eksportit të armëve është në kolaps!

Industria e eksportit të armëve të Rusisë – historikisht e dyta më fitimprurëse në botë pas Shteteve të Bashkuara – duket se po shembet nën peshën e ndryshimeve teknologjike, izolimit politik ndërkombëtar dhe luftës së saj katastrofike në Ukrainë, sipas shifrave të reja të publikuara nga armët kryesore në botë.

Të dhënat e publikuara nga Instituti Ndërkombëtar i Kërkimeve të Paqes në Stokholm (SIPRI) të hënën tregojnë se eksportet ushtarake të Rusisë ranë me 31 për qind gjatë pesë viteve të fundit krahasuar me pesë vitet e mëparshme, duke kërcënuar pozicionin e Moskës si tregtari i dytë më me ndikim i armëve në botë.

Pjesa e Rusisë në eksportet globale të armëve ra nga 22 në 16 për qind midis viteve 2013-2017 dhe 2018-2022, duke e lënë atë shumë prapa SHBA-së, e cila përbën 40 për qind të eksporteve ushtarake, dhe vetëm pak përpara Francës, e cila ishte burimi i 11 për qind.  të eksporteve të armëve gjatë pesë viteve të fundit.

Të dhënat e fundit të SIPRI konfirmojnë raportimin e Newsweek nga viti i kaluar që tregon një trajektore të zymtë të zymtë për eksportuesit ushtarakë rusë.  “Është vërtet thelbësore, por nuk është vërtet befasuese,” tha Siemon Wezeman, një studiues i lartë i SIPRI, për Newsweek.  “Dhe kjo nuk është vetëm për shkak të asaj që po ndodh në Ukrainë në 2022; është diçka që mund ta shihni duke ardhur.”

Perëndimi ka punuar për të izoluar Rusinë që nga pushtimi dhe aneksimi i Krimesë—dhe nxitja e trazirave në rajonin e Donbasit të Ukrainës—që nga viti 2014. Përpjekjet janë shtuar që kur trupat ruse u futën sërish në territorin ukrainas në shkurt 2022. Të udhëhequr nga Uashingtoni,  D.C., kundërshtarët e Moskës po largohen nga baza e klientëve të Kremlinit.

Ndërkohë, nivelet jashtëzakonisht të larta të viktimave dhe humbjeve të pajisjeve ruse në Ukrainë po i vënë nën presion prodhuesit e mbrojtjes, siç janë performancat më pak se yjore të platformave kryesore të armëve ruse që duket se nuk janë në gjendje të kundërshtojnë armët më të avancuara të NATO-s të përdorura nga trupat ukrainase.

Denis Manturov, zëvendëskryeministri i industrisë dhe tregtisë i Rusisë, i tha Interfax muajin e kaluar se një pjesë “e rëndësishme” e armëve që prodhohen në vend po drejtohen në fushat e betejës ukrainase.  Sigurimi i tyre është prioriteti ynë absolut, por edhe në këto kushte ne vazhdojmë të punojmë me partnerët tanë nga vendet mike dhe të përmbushim detyrimet tona”, tha ai shkruan Newsweek percjelle Botapress.

Lajmet Industria ruse e eksportit të armëve është në kolaps! >> BotaPress.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!