Hëngri vetëm pica për tridhjetë ditë, çfarë ndodhi me trupin e të riut dhe shëndetin e tij

Ryan Mercer është një trajner profesionist, i vendosur për të provuar se mund të humbni peshë edhe kur hani pica.

Qëllimi im ishte të nënvizoja jo vetëm se humbja e yndyrës ka të bëjë me marrjen e kalorive, por edhe largimin e kalorive”, shpjegoi ai. Ryan zakonisht hante pica për mëngjes, drekë dhe darkë.

Ai shtoi se donte të inkurajonte njerëzit që të përgatisnin ushqimin e tyre.

Dieta e zakonshme e Ryan përfshin një qasje fleksibël, me një konsum të shëndetshëm të proteinave dhe shtatë deri në dhjetë racione frutash dhe perimesh çdo ditë. Por si pjesë e sfidës së tij të të ngrënit, Ryan, nga Bangor, Irlanda e Veriut, planifikoi me kujdes një dietë me vetëm një pjatë, pice, e cila ishte brenda kufirit të tij të kalorive dhe arriti objektivin e proteinave.

“Pica është padyshim një nga vaktet e mia të preferuara të të gjitha kohërave, kështu që më ka pëlqyer ta haja gjatë gjithë muajit, megjithëse jam siguruar që të kem një shumëllojshmëri të gjerë të picave të ndryshme për t’i dhënë vetes disa variacione”, tha ai.

Në fund të muajit, Ryan u bë më i dobët, gjë që habiti shumë nga ndjekësit e tij në internet. Ryan e rekomandon këtë dietë vetëm nëse i përshtatet stilit të jetës së një personi, duke thënë se “të gjithë janë të ndryshëm”. Videoja e tij ka mbledhur mbi 2 milionë shikime në internet dhe ka gjeneruar një reagim të madh të fansave.

Ryan tha: “Kam pasur disa komente negative, disa shumë qesharake dhe sigurisht disa reagime pozitive. Një gjë që ne të gjithë kemi të përbashkët është se ne të gjithë hamë ushqim, kështu që të gjithë kanë një mendim për sa i përket të ushqyerit”.

A është pica e shëndetshme?

Picat përgatitura paraprakisht që merrni në restorante janë zakonisht të larta në kalori dhe yndyrë. Pica mesatare përmban rreth 1760 kalori, kjo është pothuajse e gjithë marrja ditore e kalorive. Pica gjithashtu përmban shumë kripë. Një sasi e madhe e natriumit në dietë mund të çojë në presion të lartë të gjakut, sëmundje të zemrës dhe goditje në tru, kanë treguar studimet.

Por picat e bëra vetë janë zakonisht shumë më të shëndetshme nëse zëvendësoni disa elementë jo të shëndetshëm me alternativa të shëndetshme. Për shembull, provoni të zëvendësoni një bazë pice për brumin e picës dhe zëvendësoni mishin e kuq me mish të bardhë pa dhjamë, si p.sh. pulën./Rahoveci INFO

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!