Hashim Thaçi vijon të qëndrojë në paraburgim, Gjykata Speciale: Po të lihej i lirë do pengonte procesin gjyqësor

Ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi i është lënë sërish masa e paraburgimit nga ana e Gjykatës Speciale.

Vendimi është marrë më 24 maj, pasi trupi gjykues ka konsideruar se po të lihej në liri, Thaçi do të pengonte procesin gjyqësor, shkruajnë mediat vendase.

“Në konstatimin e fundit tregon se një rrezik i tillë vazhdon të eksizojë. Paneli e riktheu vlerësimin e tij të mëparshëm se Thaçi ka interesin dhe aftësinë për të ndikuar në procedurat;  ka tentuar të nënvlerësojë KSC-në dhe ka ofruar përfitime për personat të thirrur nga SPO; ka një pozicion të ndikimit në Kosovë që mund t’i lejojë atij të përfitojë mbështetjen e simpatizantëve; dhe duke marrë parasysh gjyqin që po vazhdon, ka njohuri të shtuar për provat që mbështesin akuzat e rënda kundër tij.

Lajmet Hashim Thaçi vijon të qëndrojë në paraburgim, Gjykata Speciale: Po të lihej i lirë do pengonte procesin gjyqësor >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>