Gjiganti televiziv i kushton një reportazh të gjatë Vedat Muriqit

Media prestigjoze sportive “ESPN” i ka kushtuar një artikull Vedat Muriqit dhe jetës së tij para se skuadra e sulmuesit “Dardan”, Mallorca, të përballet me Barcelona-n këtë të premte.

Kur ishte vetëm katër vjeç, Vedat Muriqi pa luftën që i trokaste në pragun e shtëpisë.

Ai ishte dëshmitar i tragjedive që askush nuk duhet të kalonte, aq më pak një fëmijë.

Kjo periudhë vuajtjeje, sado e hershme të ishte në jetën e tij, e formoi karakterin e tij përgjithmonë.

“Një kafe që po pi, një copë bukë që po ha, gjithmonë falënderoj Zotin. Sepse e di se çfarë kam kaluar dhe nëse ka diçka pozitive nga lufta që kam jetuar, është ajo”, thotë sulmuesi i Mallorca-s. “Kemi kaluar kohë shumë të vështira. Në ditët e sotme i vlerësoj gjërat e vogla, vlerësoj shumë atë që vlerësohet pak, por asnjë qenie njerëzore nuk duhet të jetojë luftën”.

Në moshën 29-vjeçare dhe me kontratë të nënshkruar deri në sezonin 2026-27, ai mbron klubin e Ishujve Balearik që nga viti 2022, ku është përshtatur plotësisht. “Unë dhe familja ime jemi shumë të lumtur këtu”, thotë Muriqi.

Këtë të premte, në hapjen e raundit të 28-të të La Liga-s, Mallorca viziton Barcelona-n. Më 6 prill, ata do të luajnë në finalen e Kupës së Mbretit kundër Athletic Bilbao-s, por fillimisht duhet të sigurojnë paqe mendore dhe distancë nga zona e rënies në kampionatin spanjoll.

“Duhet të marrim pikë dhe të qëndrojmë në La Liga siç kemi bërë në dy vitet e fundit”, shpjegon Muriqi, në mënyrë shumë të qartë dhe të sinqertë, siç është në stilin e tij. “Ne luajtëm kundër Barcelona-s dhe kemi ende Real Madrid-in. Çdo skuadër që është në mes të tabelës nuk i numëron pikët ndaj tyre. Para fillimit të sezonit, kur llogarit pikët për ndeshje, vendos zero kundër”.

Sekuenca e ndeshjeve, e ndarë mes ligës dhe Copa del Rey, ka qenë e vështirë për Mallorca-n. Vetë Muriqi e pranon se në skuadër ka shumë lojtarë të lodhur. Përveç tij.

US Secretary of State Heads to Africa on Four-Nation Tour
×
“Unë kam qenë i dëmtuar për një kohë të gjatë”, shpjegon ai.

Edhe pse ka një numër shumë më të ulët të golave ​​në krahasim me sezonin e kaluar (pesë deri më tani, ndërsa në 2022-23 ishin 16), ai mbetet një nga liderët e skuadrës.

“Ne do të shkojmë në Barcelonë për të arritur diçka, jo vetëm për të luajtur dhe për të humbur”, thekson “Pirati”.

Një kusht që e ruan edhe në kombëtaren e tij. Të luash për Kosovën për Muriqin shkon përtej çështjes sportive.

“Nuk ka fjalë. Unë kisha mundësinë të luaja për Shqipërinë apo Turqinë, por kur më thirrën nga Kosova tashmë ishte vendosur. Sa herë që luaj me fanellën e kombëtares time, më duket sikur po ndihmoj vendin tim. Tani të gjithë e di se sa shumë vuajmë, dhe si futbollist, mënyra se si mund ta ndihmoj vendin tim është duke luajtur mirë, duke fituar ndeshje dhe duke i bërë të lumtur njerëzit tanë. Unë do të luaj për vendin tim derisa ata të më duan dhe derisa të mos eci më”, thotë Vedat Muriqi.

Më pas “ESPN” shpjegon lidhjet mes Kosovës dhe Shqipërisë.

Për dekada gjatë shekullit të 20-të, Kosova, e cila ka lidhje të forta kulturore dhe etnike me Shqipërinë, mbajti statusin e një krahine autonome brenda Jugosllavisë. Me rritjen e tensioneve në Ballkan në vitet 1990, lufta arriti në territorin kosovar dhe filloi zyrtarisht më 28 shkurt 1998. Ajo zgjati deri më 11 qershor 1999 dhe shkaktoi vdekjen e gati nëntë mijë civilëve kosovarë dhe shpërnguljen e më shumë se një milion njerëzve.

Kosova shpalli në mënyrë të njëanshme pavarësinë nga Serbia më 17 shkurt 2008, diçka që nuk u njoh kurrë nga qeveria serbe. Që atëherë, 104 kombe kanë njohur statusin e tyre Sovran. Megjithatë, FIFA dhe UEFA i japin vendit mundësinë për të vepruar si komb në turnetë e tyre.

Nuk është e pazakontë të identifikohen lojtarë nga Gadishulli Ballkanik, të lindur kryesisht në vitet 1990, si Vedat Muriqi (94), si sportistë të fortë mendërisht. Marrëdhënia me gjithçka përjetuan në luftërat që shkatërruan rajonin? Muriqi është dakord, por shkon më tej.

“Mendoj se po, por edhe sepse ne ballkanasit ishim në një nivel të ndryshëm futbolli nga ai i Evropës. E dinim që pa qenë të fortë mendërisht dhe fizikisht, nuk do të arrinim atje ku donim, atje ku kishim ëndërruar. Ky ishte gjithmonë çelësi që na shtyu të jemi të fortë mendërisht dhe fizikisht”, vuri në pah ai.

Trajneri me eksperiencë Javier Aguirre, 65 vjeç, është bërë një personazh i rëndësishëm në jetën e Muriqit te Mallorca. Kosovari mbërriti dy muaj para meksikanit në vitin 2022 dhe që atëherë e ka vlerësuar shumë gjithçka që ka mësuar.

“Ai di të planifikojë ndeshjet, ai e di që çdo ndeshje ka historinë e saj dhe me këtë në mendje ai përcakton formacionet e tij. Përvoja e tij na ndihmon shumë. Çdo ditë mësojmë diçka të re nga ajo që ka përjetuar në karrierën e tij si trajner. Në futboll mundesh. Është vetëm një herë në karrierë që punon me një trajner të tillë, me mbi 30, 40 vite në futboll. Kjo është arsyeja pse ne duhet të përfitojmë”, përfundon sulmuesi i Kosovës.

Lajmet Gjiganti televiziv i kushton një reportazh të gjatë Vedat Muriqit >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>