Gjëja e parë që shumica e njerëzve pendohen para se të vdesin, sipas një psikologu

Benny Ware është një psikolog. Për 8 vjet, ajo u kujdes për njerëzit që ishin në momentet e tyre të fundit, të gjithë ata e dinte se ishin të sëmurë rëndë, të sëmurë përfundimisht dhe kishin 3 deri në 12 javë jetë.

Roli i tij ishte jashtëzakonisht i rëndësishëm. Ai ishte aty për t’i dëgjuar. Në librin e tij të titulluar ‘Pesë keqardhjet kryesore të të vdekurve’, ai regjistron gjërat që i ishin besuar.

Kur ishin në vitet e fundit, pacientët e tij i besonin asaj gjërat për të cilat u penduan. Cila ishte përgjigjja më e zakonshme?

 “Do të doja të kisha guximin të jetoja për veten dhe jo për pritshmëritë e të tjerëve”.

Duket klishe, por nuk është. Sa herë e lëmë mënjanë atë që duam realisht, për të pasur pranimin e rrethit tonë? Në punë, në jetën personale, në gjithçka, supozojmë se do të kemi kohë për të bërë të gjitha gjërat që ëndërrojmë, themi se është në rregull dhe vazhdojmë. Por e vërteta është se ne kurrë nuk e dimë se sa kohë kemi.

Prandaj është e rëndësishme të shikojmë se çfarë ka vërtet rëndësi, është thjesht subjektive. A është makina që ne ngasim kaq e rëndësishme? Celularin që kemi? Pëlqimet në rrjetet sociale apo ai takim që mund të ishte thjesht një email?

Ne nuk do të jetojmë përgjithmonë. Sa më shpejt ta kuptojmë këtë dhe t’i rindërtojmë prioritetet tona, aq më mirë. Vetëm atëherë do të jetojmë jetën që meritojmë./abcnews.al

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>