Gërvalla: Nëse nuk implementohet marrëveshja e plotë, asociacioni kthehet në kalë troje

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla ka deklaruar se Serbia ka dalë kundër marrëveshjes së propozuar nga BE-ja, por kërkon vetëm krijimin e asociacionit në Kosovë.

Sipas saj, nëse ndodh kjo, atëherë asociacioni kthehet në kalë troje për Kosovën, siç ka ndodhur me republikës Sërbska në Bosnje.

“Vuçiç dhe kryeministrja e tij edhe me shkrim kishin deponuar në BE se nuk e njohin integritetin territorial dhe sovranitetin e Kosovës. Nëse Serbia është në gjendje të pranojë pakon si të tërë, edhe ne do të mbajmë premtimin e bëra. Përndryshe nxjerrja e tij drafti nga ajo pako, është shumë e rrezikshme. Ai draft që na e kanë paraqitur partnerët tanë ka kuptim vetëm nëse Serbia e njeh Kosovë, përndryshe është një kalë troje si republika Serbska në Bosnje. Ne i qëndrojmë fjalës që kemi dhënë, por ne jemi të gatshëm të zbatojmë të gjithë pakon nëse Serbia merr përsipër zotimet e saj. Kaq është kjo puna e asociacionit’, tha Donika Gërvalla në intervistë për SYRI TV.

Lajmet Gërvalla: Nëse nuk implementohet marrëveshja e plotë, asociacioni kthehet në kalë troje >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>