Gazetari serb: Klani kriminal i Serbisë, i lidhur me Aleksandar Vuçiq përmes djalit të tij Danilo

Në një reagim ndaj deklaratës së kryeministres Ana Brnabiq se klani kriminal i Veljko Belivuk kishte “mbështetje të drejtpërdrejtë nga mediat investigative”, gazetari Branko  Çeçen në Novi Dan të TV N1 se klani Belivuk nuk ishte i lidhur me gazetarët investigativë, por me qeverinë dhe Aleksandar Vuçiq përmes djalit të tij Danilos.

“Qeveria është e lidhur është e lidhur me klanin Belivuk, Vuçiq është i lidhur me klanin Belivuk përmes djalit të tij Danilo.” Dëshmitarët në gjykatë nga klani Belivuk thanë se personi (Aleksandar Vidojevic) Rošavi, me të cilin djali i Vuçiqit ka një miqësi, ishte lidhja mes klanit Belivuk dhe Vuçiqit”, tha Çeçen.

Ai gjithashtu vlerësoi se deklarata e kryeministres Brnabiq për lidhjet e supozuara mes mediave investigative dhe klanit Belivuk tregon se ajo nuk është e dobishme për Vuçiqin për asgjë tjetër përveç gënjeshtrës së hapur.

“Është e tmerrshme që ne kemi një zëdhënëse, praktikisht të lidhur me krimin e organizuar me autoritetet, në pozitën e kryeministres të këtij vendi (…) Të tilla ofendime dhe gënjeshtra për ne më japin të drejtën të flas ashpër për këtë”, tha Çeçen.

Me deklaratën e saj, sipas të ftuarit të Novi dan, kryeministrja ka kaluar vijën e kuqe të njerëzimit dhe ka vënë në rrezik sigurinë e gazetarëve investigativë.

“Nëse keni vendosur të mbroni marrëzitë tuaja dhe pastaj të thërrisni gazetarë hulumtues, duke gënjyer se kanë bërë diçka, fashizëm, kjo nuk më detyron më të zgjedh fjalët e mia për Ana Brnabiqin dhe kush është ajo, çfarë është dhe çfarë po bën në këtë vend. ”, deklaroi ai.

Por gazetarët investigativë nuk janë objektivat e vetëm të sulmeve të qeverisë Çeçen  shtoi se është e vështirë të shikohet “ngacmimi i Rada Trajkoviqit”, me vlerësimin se sot nuk ka kush ta mbrojë politikanën serbe nga Kosova, përveç ndoshta publikut ndërkombëtar.

“Ne pamë se çfarë ndodhi me Oliver Ivanoviqin dhe njerëzit në veri të Kosovës e dinë shumë mirë se çfarë ndodh kur zemërojnë SNS-në dhe Zvonko Veselinoviq dhe njerëzit e tij”, përfundoi Çeçen.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!