FSK-ja çdo ditë po forcohet me pajisje ushtarake e shtim ushtarësh

Një pajisje e sofistikuar që për shumë kohë mungonte Ushtrisë së Kosovës, në vitin 2023 FSK arrit ta fusë në flotën e armatimit të sajë.

Bëhet fjalë për Dronët Bajraktar, blerja e të cilëve po konsiderohet ndër sukseset e mëdha të ushtrisë së Kosovës, që arriti në vitin që lamë pas.

Por, i gjithë ky institucion mbrojtës i Kosovës, nuk është shoqëruar pa telashe.

Ministri Armend Mehaj, nuk arrit ta çojë mandatin deri në fund andaj edhe u zëvendësua me Ejup Maqedoncin që la uniformën ushtarake për të hyrë në kollare të ministrit.

Në Ministrinë e Mbrojtjes, mburren se në vitin 2023 korrën goxha shumë suksese.

“Për tu përmendur ndër më madhorja është fakti që për Ministrinë e Mbrojtjes janë ndarë mbi 200 milionë euro, e kjo na ka ndihmuar ti krijojmë vetës hapësirën e nevojshme, që ti orientojmë investimet në disa drejtime“, ka thënë zëdhënësja e ministrisë së Mbrojtjes, Liridona Gashi, raporton Dukagjini.

E pavarësisht që raportime pati se numër i ushtarakë hoqën dorë nga uniforma e FSK-së, ngjan se më shumë ishin ata që ia mësynë të marrin emrin ushtar.

Është investuar edhe në armatime por edhe në trajnime dhe shkollime të ushtarakëve, krahas numrit të rekrutëve të rinj që këtë vit ka shkuar në 612 aktiv dhe 95 rezervë, nga fillimi i mandatit i bie që janë rekrutuar 1836 pjesëtarë të rinj”, vijon ajo.

Ndërkohë, aktualisht duket se pika e fortë e FSK-së, është Qendra e Kërkim Shpëtimit.

Përveç që janë shembullor në çdo tërmet a rrethanë tragjedie në Kosovë dhe jo vetëm, ata po trajnojnë gjithë botën në këtë fushë.

“Qindra pjesëtarë të Forcave të Armatosura të Shteteve Partnere, duke përfshirë këtu, Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut, Italinë, Italinë pastaj Hungarinë, Portugalinë dhe disa vende tjera, dhe së fundmi kemi trajnuar 66 pjesëtarë nga Holanda, më të cilët kemi fillu etapën e re të shërbimeve trajnuese me pagesë”, ka shtuar ajo.

Gjatë vitit 2023 është miratuar Strategjia e Mbrojtjes përderisa edhe projektligji për Agjencinë e Inteligjencës për Siguri dhe Mbrojtje, teksa po ky vit shënon gjysmën e 10 vjetorit, që parasheh tranzicioni i FSK-së prej kur u bë ushtri 5 vite më parë.

Lajmet FSK-ja çdo ditë po forcohet me pajisje ushtarake e shtim ushtarësh >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>