FOTO / Pjesëtarët e KFOR-it trajnohen për kontrollin e trazirave

Njësia e Specializuar Shumëkombëshe e misionit të NATO-s në Kosovë, KFOR-i ka zhvilluar aktivitete trajnimi për kontrollin e trazirave të turmave në Prishtinë.

KFOR ka publikuar edhe disa fotografi teksa shihen pjesëtarët e karabinierit italian duke u trajnuar.

“Njësia e Specializuar Shumëkombëshe e misionit #KFOR të udhëhequr nga #NATO zhvilloi aktivitete trajnimi për kontrollin e trazirave të turmave në Prishtinë. KFOR-i vazhdon të zbatojë mandatin e tij – bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të vitit 1999 – për të ofruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të gjithë njerëzit që jetojnë në Kosovë. KFOR-i është reaguesi i tretë i sigurisë, pas Policisë së Kosovës dhe misionit të BE-së për Sundimin e Ligjit (EULEX), përkatësisht, me të cilët punojmë në koordinim të ngushtë”, thuhet në njoftim.

93 pjesëtarë të misionit të NATO-s në Kosovë, KFOR, u lënduan vitin e kaluar në Zveçan gjatë protestave të qytetarëve të komunitetit serb, të cilët nuk pranonin që kryetarët shqiptarë të komunave të vendoseshin në objektet komunale.

Një vit pas protestës, KFOR ka vazhduar të kërkojë që faktet të vërtetohen dhe autorët të mbahen përgjegjës.

Lajmet FOTO / Pjesëtarët e KFOR-it trajnohen për kontrollin e trazirave >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>