FOTO / KFOR-i italianë patrullon përgjatë kufirit me Serbinë

KFOR-i italian në Kosovë ka kryer patrullime operative përgjatë kufirit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me qëllim monitorimin e territorit dhe sigurimin e një kornize adekuate të sigurisë.

Për këtë patrullim ka treguar të hënën KFOR-i në Kosovë.

“KFOR është gjithmonë i përkushtuar për të mbështetur paqen, bashkëpunimin dhe përparimin për të gjithë njerëzit që jetojnë në #Kosovë, si mandat i tij i bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të Bashkuar të vitit 1999, duke kontribuar në ruajtjen e një mjedisi të sigurt dhe të sigurt për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë dhe lirinë e lëvizjes”, thuhet në njoftim.

Situata në Veriun e Kosovës ka qenë e tensionuar, sidomos gjatë viteve të fundit.

Më 24 shtator të vitit të kaluar ka pasur një sulm terrorist në veri të Kosovës ku u vra polici Afrim Bunjaku. Përgjegjësinë për sulmin e kishte marrë Milan Radojçiq, atëherë nënkryetar i Listës Serbe, i kërkuar nga autoritetet e Kosovës.

Lajmet FOTO / KFOR-i italianë patrullon përgjatë kufirit me Serbinë >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>