Eurodeputeti kroat mbështet Kosovën, por përmend mafian më të fortë kosovare në Ekuador

Në Parlamentin Evropian është ngritur çështja e krimit të organizuar gjatë diskutimit për anëtarësimin e Kosovës në Bashkimin Evropian.

Përfaqësuesi kroat i Parlamentit Evropian, Ladislav Ilcic, i ka dhënë mbështetje rrugëtimit të Kosovës drejt BE-së, duke theksuar se e ka parasysh vullnetin që ka Kosova jo vetëm për anëtarësimin në BE por edhe dialogun me Serbinë, si dhe barrën historike që ka me Beogradin.

LEXO EDHE KETE

Momenti kur politikanët nga Bosnja e Hercegovina rrahen brenda ashensorit

Duke theksuar disa herë se e mbështet plotësisht Kosovën, ai ka thënë se gjatë një vizite në Ekuador aty i është thënë nga politikanë se mafia më e fortë në Ekuador është shqiptare, kryesisht nga Kosova.

“Duam të jemi të suksesshëm për të arritur këtë objektivë të Kosovës për BE. Nëse duam ta bëjmë këtë duhet të flasim për disa çështje. Isha në Ekuador para 2 javësh me PE-në. Patëm takime atje dhe të gjithë bien dakord për një gjë, se në Ekuador mafia më e fortë është shqiptare dhe kryesisht nga Kosova thonë ata. Ashtu thanë ata, ndoshta nuk është e vërtetë. Thanë që kanë numrin më të madh të kriminelëve në lidhje me drogën”, ka thënë ai.

Ilcic e ka shprehur si shqetësim se nëse ata kriminelë të supozuar shqiptarë kthehen në Kosovë, do të shkaktojnë problem të madh për sigurinë.

“Nëse është e vërtetë dhe ne të gjithë e dimë se shqiptarët e duan familjen, vendin e tyre dhe vinë në Kosovë, por nëse krijojnë këto lloj sjelljesh ata do ta transmetojnë atë sjellja brenda Kosovës. Ju siguroj se do ndikojë thellësisht në politikën e sigurisë suaj. Nuk ishte vetëm qeveria, politikanët që e thanë këtë. Nëse kjo është e vërtetë ju duhet të lidheni me ta, të luftoni për këtë çështje dhe kundër këtij kriminaliteti. Sepse jam i sigurt se dikur do të ndikojë në sigurinë brenda vendit tuaj”./Rahoveci.info.info/

Lajmet Eurodeputeti kroat mbështet Kosovën, por përmend mafian më të fortë kosovare në Ekuador >> BotaPress.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!