Escobar thotë se s’ka mënyrë për t’iu shmangur Asociacionit: Nuk është marrëveshje ndërmjet Kurtit dhe Serbisë

Emisari amerikan, Gabriel Escobar ka përsëritur se Asociacioni nuk është marrëveshje në mes të kryeministrit Kurti dhe Serbisë, por është marrëveshje ligjore mes shtetit të Kosovës dhe Serbisë, dhe si e tillë duhet të nisë së zbatuari.

Esobar ka thënë se çdo marrëveshje e mundshme në mes të Kosovës dhe Serbisë do ta ketë Asociacionin brenda, dhe si i tillë nuk mund të shmanget.

Escobar ka zbuluar se edhe propozimi franko-gjerman që ende nuk është bërë publik, e përmban Asociacionin.

“Para së gjithash, vizioni ynë ka qenë gjithmonë konsistent që nga pavarësia e tyre që Kosova do të jetë një vend i pavarur sovran, një demokraci multietnike brenda kufijve të saj aktualë,” theksoi Escobar.

“Ky është ende vizioni ynë. Tani, në kuadër të këtij konstrukti, tashmë ekziston një marrëveshje që është nënshkruar me Marrëveshjen e Brukselit për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Është një detyrim ligjor ekzistues. Pra, kjo është arsyeja pse çdo marrëveshje e ardhshme do ta përfshijë atë, dhe e përfshin atë, propozimi aktual franko-gjerman e përfshin atë”, shtoi emisari amerikan.

Esobar tha se Asociacioni do të jetë baza e marrëveshjes së normalizimit dhe se këtu nuk ka asgjë për të bërë.

“Sido që të shkoni përpara nën patronazhin e dialogut të lehtësuar nga BE-ja, do të keni një Asociacion [të komunave me shumicë serbe]. Prandaj them gjithmonë se do të zbatohet në një moment. Pranon apo jo obligimin ligjor qeveria aktuale në Kosovë nuk është marrëveshje mes Kurtit dhe Serbisë. Është një marrëveshje mes Serbisë dhe Kosovës. Kjo është arsyeja pse unë vazhdoj të them se do të ndodhë. Do të jetë baza e marrëveshjes së normalizimit. Nuk ka asgjë për të bërë këtu”, tha Escobar.

Zyrtari i lartë amerikan përsëriti se SHBA nuk do të lejojë Asociacion që shkelë Kushtetutën dhe rrezikon funksionimin e Kosovës si shtet multietnik.

“Pra tani brenda këtij konstrukti, qëndrimi ynë është që duhet të jetë diçka që nuk e shkel Kushtetutën e Kosovës, sipas ligjeve të Kosovës, që nuk krijon probleme për funksionalitetin e Kosovës. Me fjalë të tjera, asnjë model i Republika Srpska. Tani, ajo që bën, për mendimin tim, është se e ndihmon Kosovën të marrë përsipër shërbimet dhe çështjet që serbët në veri aktualisht kërkojnë nga Beogradi t’i bëjë – do të transferohej, të gjitha ato shërbime duhet të ofrohen nga qeveria e Kosovës. Dhe nëse Serbia ka ndonjë zë në të, kjo duhet të bëhet në mënyrë transparente, dhe përsëri, sipas ligjeve të Kosovës. Pra, ky është vizioni ynë. Çfarë do të bënte kjo, do t’u ofronte këtyre komunave aftësinë për të koordinuar dhe krijuar ekonomi të shkallës për gjëra të tilla si arsimi, kujdesi shëndetësor—të gjitha në gjuhën serbe—heqja e mbeturinave, shërbimet e ambulancës, llojet e gjërave që komunat tashmë i bëjnë, por ato do të jenë në gjendje të koordinohen mes tyre, për ta bërë atë të funksionojë për ta. Dhe nga rruga, siç e bëjnë ata, duhet të jetë pa probleme. Njerëzit nuk duhet të ndiejnë ndonjë ndryshim në jetën e tyre ose ndonjë ndryshim negativ në jetën e tyre ndërsa ne ecim përpara në këtë drejtim”, tha Escobar gjatë ditës së sotme.

Kujtojmë se gjatë ditës së djeshme, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, numëroi disa kushte, plotësimi i të cilëve do të mundësonte shqyrtimin e themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, në një deklarim që opozita e cilësoi si ndryshim të qasjes së tij ndaj Asociacionit mes trysninë perëndimore për themelimin e tij.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!