Erdogan: Ronaldo ishte viktimë e një vetoje politike në Kupën e Botës

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan pretendon se ylli portugez Cristiano Ronaldo ishte viktimë e një vetoje politike gjatë Kupës së Botës në Katar 2022, të cilën ai e lidhi indirekt me mbështetjen e tij të pretenduar për kauzën palestineze.

Duke folur para një grupi të rinjsh gjatë një programi televiziv turk të dielën, ai tha se “për fat të keq Ronaldo ishte shpenzuar” në Kupën e Botës, në të cilën Portugalia humbi në çerekfinale nga Maroku.

“Fatkeqësisht, ata vendosën një veto politike ndaj tij”, tha Erdogan, i cili shtoi se lojtari “është dikush që mbron kauzën palestineze”, njoftoi agjencia turke e lajmeve Anadolu.

Thënë kështu, Erdogan nuk elaboroi se çfarë e bazoi pretendimin e tij në lidhje me mbështetjen e pretenduar politike të Cristiano Ronaldos për palestinezët, shkruan Marca.

“Dërgimi i një futbollisti si Ronaldo në fushë me vetëm 30 minuta të mbetura në lojë, i prishi psikologjinë dhe i hoqi energjitë”, tha Erdogan, i cili përpara se të bëhej politikan ishte një futbollist profesionist.

“Sipas informacioneve që kam marrë, Ronaldo tani po shkon në Arabinë Saudite”, shtoi presidenti, i cili ishte në Katar për ndeshjen hapëse dhe finalen.

Presidenti turk tha gjithashtu se Argjentina e meritonte të fitonte Kupën e Botës, dhe vlerësoi si Kylian Mbappe ashtu dhe Lionel Messin./Rahoveci INFO/

Lajmet Erdogan: Ronaldo ishte viktimë e një vetoje politike në Kupën e Botës >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!