Egjipti hap për publikun varrin më të vjetër 4000-vjeçar në Bregun Perëndimor të Luksorit

Egjipti ka restauruar, dokumentuar dhe hapur për turistët varrin e Meru të Mbretërisë së Mesme, vendi më i vjetër i aksesueshëm për publikun në Bregun Perëndimor të Luksorit, shtëpia e disa prej monumenteve të tij më spektakolare faraonike, duke përfshirë Luginën e Mbretërve.

Meru ishte një zyrtar i rangut të lartë në oborrin e mbretit të dinastisë së 11-të Mentuhotep II, i cili mbretëroi deri në vitin 2004 para Krishtit u varros në nekropolin e Asasif-it të Veriut, tha ministria në një deklaratë të enjten.

Varri i Meru i gdhendur në shkëmb u restaurua nga Qendra Polake për Arkeologjinë Mesdhetare në Universitetin e Varshavës dhe Këshilli i Lartë i Antikiteteve të Egjiptit./Rahoveci INFO

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!