Eduard Shalsi promovon në Korçë librin e përkthyer prej tij, “Jeta si një lojë shahu” të Garry Kasparov

Libri “Jeta si një lojë shahu” i shkruar nga mjeshtri i madh dhe kampioni i botës në këtë shah Garry Kasparov vjen tashmë i përkthyer nga Eduard Shalsi. Përkthyesi Shalsi zhvilloi në Korçë një bashkëbisedim mbi librin dhe filozofinë që ai përcjell.

Ky libër mbart filozofinë e të jetuarit të jetës së përditshme në çdo dimension, me dilemat, problemet dhe dështimet, por edhe me përpjekjet, lëvizjet që bëjmë çdo ditë si lojtari në fushën e shahut për sukseset e fitoret por edhe për dështimet që pësojmë nga gabimet.

Kanë qenë pikërisht analogjitë e shahut me jetën që e kanë shtyrë Shalsin të përkthejë këtë kryevepër të Mjeshtrit të Madh Kasparov. Vetëdija për rëndësinë e vendimmarrjeve është edhe një element ku çdo politikan duhet të mbështesë punën e tij.

Për Shalsin përkthimi i këtij libri është sfida e parë jashtë politikës dhe po ashtu edhe në sferën e përkthimit.

Lajmet Eduard Shalsi promovon në Korçë librin e përkthyer prej tij, “Jeta si një lojë shahu” të Garry Kasparov >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>