E gjeti në një tepsi biskotash, ekspertja e bizhuterive shet vulen prej ari që i përket perandoreshës Katerina e Madhe

Një vulë që i përket perandoreshës Katerina e Madhe është shitur për 22,900 paund pasi u gjet në një tepsi të vjetër biskotash.

Vula e arit daton në vitet 1780 dhe është përdorur në oborrin mbretëror rus si një vulë zyrtare.

Ajo u porosit nga Perandoresha së bashku me një vulë të dytë me të njëjtin dizajn, e cila ruhet në Muzeun Hermitage në Shën Petersburg, Rusi.

Një kalë dhe një luan janë gdhendur në gurin karnelian të rrethuar nga një mal ari.

Ato janë bërë nga prerësi i nderuar i gurëve të çmuar Charles Brown bazuar në dizajnin “Kali i frikësuar nga një luan” nga piktori George Stubbs.

Besohet se ajo u soll përsëri në Angli nga një anëtar i familjes së tregtarëve Mellish që ishin me qendër në Londër.

Vula kishte qenë në të njëjtën familje për më shumë se 100 vjet, duke u kaluar nëpër katër breza.

Ajo u zbulua nga Daisy Hartley, një eksperte bizhuterish, gjatë një vlerësimi rutinë në një pronë në veri të Londrës.

Asaj iu dhurua një tepsi biskotash me një shumëllojshmëri artikujsh, nga stolitë e vjetra të kostumeve deri te thika stilolaps.

Vula ishte e fshehur në tepsi dhe kishte nevojë për pastrim para Hartley të kuptonte se çfarë ishte.

Ajo tërhoqi vëmendjen e saj për shkak të cilësisë së ambjentit të artë dhe gdhendjes së mprehtë të brenda gurit të kuq.

Ajo doli në ankand në Hartley Auctions të Ilkley, West Yorkshire, për 19,000 £, me tarifa shtesë që e çuan totalin e paguar në 22,990 £.

Në vitin 2021, një letër nga Katerina drejtuar Kontit Pyotr Rumyantsev nga prilli 1787 që paralajmëronte për rrezikun që paraqet lija u shit në ankand për më shumë se 1 milion paund me një portret të Perandoreshës.

Në letë ajo kishte urdhëruar një mjek anglez të vinte në Rusi për ta vaksinuar atë dhe familjen e saj kundër lisë.

“Jam shumë krenar që kam paraqitur këtë pjesë të rrallë dhe shumë interesante të historisë që është gjetur në vendet më pak të mundshme. Kjo vulë e veçantë ishte një nga dy të shitura nga Charles Brown te Katerina e Madhe’’, u shpreh drejtuesi i ankandit Charles Hartley pas shitjes .

Një ekspert i jashtëm ka sugjeruar se ky mund të ketë qenë guri origjinal dhe ai në Hermitage, Shën Petersburg, ishte i dyti që u gdhend.

Pasi i bënë ato për Perandoreshën, ata punuan pothuajse ekskluzivisht për të deri në vdekjen e saj në 1796.

“Ne mendojmë se vula u soll në Angli nga familja tregtare Mellish, e cila ishte me qendër në Londër përpara se të kalonte në familjen e shitësit ku ka qëndruar për më shumë se 100 vjet’’, thanë ekspertët. /Rahoveci INFO

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!