Dy masa shtrënguese, Ilir Beqaj: Do t’i bindem hetimit të SPAK, emri im do të pastrohet!

Ilir Beqaj ka bërë të ditur se ai ka dhënë dorëheqjen nga drejtimi i Agjencisë Shtetërore të Programin Strategjik dhe Koordinimit të Ndihmë. Institucioni kishte si detyrë menaxhimin dhe koordinimin e fondeve të huaja.

Po ashtu ai ka vendosur të largohet edhe nga grupi negociator për anëtarësimin e Shqipërisë në BE. Vendimin thotë se e ka marrë pasi SPAK i ngriti tre akuza për çështjen e sterilizimit.

Përmes një reagimi në Facebook ish ministri i shëndetësisë shprehet se të premten e kanë kontaktuar oficerët e SPAK dhe BKH që i kanë kërkuar të paraqitet ku i kanë komunikuar vendimin e GJKKO të firmosur nga Erjon Bani.

Megjithatë ai shprehet se ka rezerva dhe janë identifikuar shkelje si proceduriale dhe materiale, por se nuk do të bëjë ankimim dhe do të zbatojë masën e marrë ndaj tij.

Ilir Beqaj
Mbrëmjen e djeshme, menjëherë pas kthimit tim nga një udhëtim pune jashtë vendit, jam kontaktuar nga oficerë të SPAK/BKH, të cilët kërkuan paraqitjen time në mjediset e tyre, për të më komunikuar dhe dorëzuar një kopje të vendimit të datës 16.11.2023, të gjyqtarit të posaçëm, z. Erjon Bani, dhënë në bazë të kërkesës së bërë nga vetë organi i Prokurorisë, nëpërmjet të cilit ishte vendosur që për nevoja të procedimit penal nr. 13, të vitit 2020, që lidhet me çështjen e quajtur te sterilizimit, ndaj meje të merrej masa e sigurimit “detyrim për paraqitje në Policinë Gjyqësore” dhe “ndalim i daljes jashtë shtetit”.

Edhe pse kam rezerva serioze lidhur me disa aspekte të vendimit në fjalë dhe avokatët e mi, në identifikim të një sërë shkeljeve procedurale dhe materiale që në këtë fazë të procesit më kanë sugjeruar ankimimin e këtij vendimi, unë kam vendosur të mos e ankimoj këtë vendim dhe ti nënshtrohem me vullnet të plotë kërkesave dhe garancive që ky proces hetimor kërkon për zhvillimin e tij normal dhe të rregullt. Disponibiliteti im karshi zbardhjes sa më parë të së vërtetës së kësaj çështje shkon përtej kufizimeve të lirive të mia vetjake dhe madje përtej një afati normal kohor, tashmë disa vjeçar.

Përpos kësaj, për të garantuar integritetin e procesit hetimor dhe për të shmangur çdo keqinterpretim të mundshëm të ndikimit tim si zyrtar në këtë proces, kam vlerësuar gjithashtu që të ndërpres angazhimin tim aktual si drejtues i Agjencisë Shtetërore të Programimit Strategjik dhe Koordinimit të Ndihmës.

Unë shpresoj që kjo çështje të zgjidhet shpejt dhe në mënyrë të plotë, duke vënë drejtësinë dhe të vërtetën mbi çdo paragjykim dhe sulm politik. Besoj fort që ajo çka kemi arritur me sterilizimin ka qenë një domosdoshmëri dhe më e mira e mundshme që ne mund të bënim në realizimin e një objektivi të tillë ambicioz si kujdesi per shendetin e shqiptareve. Besoj fort që në fund të këtij procesi emri im do të pastrohet përfundimisht nga çdo akuzë e pabazuar.

Lexo edhe:

SPAK godet një tjetër politikan shqiptar, detyrim paraqitje dhe bllokim pasaporte për ish-ministrin e Shëndetësisë Ilir Beqaj

Lajmet Dy masa shtrënguese, Ilir Beqaj: Do t’i bindem hetimit të SPAK, emri im do të pastrohet! >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>