Dushko Arsiq dënohet me 13 vjet burg për krime lufte në Kosovë

Gjykata Themelore e Prishtinës e ka dënuar sot me 13 vjet burg për krime lufte, Dushko Rasiq.

Ai është akuzuar për krime lufte në fshatin Butovc, në shkurt të vitit 1999.

Sipas dosjes së prokurorisë, grupi ku ishte pjesëtar Arsiq fillimisht kishin plagosur e vrarë viktima, në mesin e të cilëve të ndjerin, Brahim Shala i cili u vra me pushkë automatike e më pas për bartjen e trupit të tij e urdhëruan Artan Krasniqin atë kohë 15-vjeçar.

Arsiq akuzohet se duke qenë pjesë e policisë serbe dhe grupeve paramilitare, ka maltretuar fizikisht dhe psiqikisht të dëmtuarin Artan Krasniqi.

Lajmet Dushko Arsiq dënohet me 13 vjet burg për krime lufte në Kosovë >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>