Dugolli për çka e paragjykonte Kurtin para se të takonte në burgun e Nishit?

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Enver Dugolli, ka rrëfyer përvojën e tij me Albin Kurtin kur u takuan në burgun e Nishit.

Dugolli në emisionin “Personale” të RTV Dukagjini, ka thënë se ka pasur paragjykime për Kurtin për shkak të flokëve të gjata dhe pamjes së tij.

“Sa isha në burgun e Nishit, pas dy-tre muajsh e sollën Albinin nga burgu i Pozharecit dhe aty e takoj për herë të parë Albinin. Unë e kisha pyetur vëllaun, Bujarin për Albinin sepse në protestat e studentëve e shihsha një djalë me flokë të gjata dhe nuk e dija kush është, por nga fjalët që morra prej Bujarit, të vëllaut, ai folte në superlativë pra është një djalë shumë i përgatitur, i motivuar dhe i gatshëm që të sakrifikohet për lirinë e Kosovës, por unë kisha paragjykime”, ka thënë Dugolli.

Megjithatë, ai ka thënë se pasi e takoi atë dhe kaloi kohë me të në burg, ai ndryshoi mendim dhe tha se Kurti ishte një person i përgatitur dhe i gatshëm të sakrifikohet për lirinë e Kosovës.

“Pasi që jam rritur në kohën e viteve të 80-ta, ku atëherë njerëzit shiheshin edhe se si visheshin. Unë kisha paragjykime për shkak të flokëve të gjata dhe është njeri i parë që ma ka hjekë paragjykimin nga ai moment kur e kam takuar fizikisht Albin Kurtin në burgun e Nishit dhe bisedat që kemi bërë me të e kohën që kemi kaluar me të, unë definitivisht nga ai moment nuk paragjykoj njerëzit as në pamje e as në veshje”, vijon ai.

Në fund ai tha se kjo përvojë me të e ndihmoi të heqë paragjykimet në lidhje me pamjen e njerëzve.

“E pranoj që ka qenë dobësi e imja, por unë e kam paragjykuar me flokë të gjata dhe kam thënë që ky nuk mundet me qenë njeri aq i përkushtuar për lirinë e Kosovës dhe aq njeri i kompletuar”.

Lajmet Dugolli për çka e paragjykonte Kurtin para se të takonte në burgun e Nishit? >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>