“Do ta vrisja Hitlerin”, loja e re e cila po shkakton polemika në internet

Një lojë e re bordi duket se është bërë virale në mediat sociale për të gjitha arsyet e gabuara.

Zakonisht lojërat e tavolinës ofrojnë të qeshura, argëtim, njohuri dhe kohë të mira me shoqërinë. Sigurisht, në rastin e “Unë do të vrisja Hitlerin”, një lojë e re e shitur përmes Amazon në mbarë botën është bërë virale ditët e fundit, dhe askush nuk arrin ta kuptoj se çfarë qëllimi kishin krijuesit e saj.

Çështja u ngrit nga një nënë australiane dhe pasardhëse e të mbijetuarve të Holokaustit, e cila tha se ishte “e neveritur” kur pa lojën e veçantë në raftin e një dyqani lodrash në Melburn. Natalie Siegel po kërkonte një dhuratë për vajzën e saj 11-vjeçare kur vuri re lodrën “shqetësuese”.

Siegel tha se ishte “e habitur” kur pa lodrën për herë të parë në raft, dhe ndjeu një zemërim ndaj kujtdo që e kishte krijuar . “Kur pashë fjalën “Hitler”, u neverita dhe u trondita”, tha ajo për mediat vendase. “Është vërtet e neveritshme që dikush po fiton para nga kjo lojë,” shtoi ajo. Çështja u përshkallëzua shpejt dhe shumë argumentuan se nuk duhet të shitet.

Nga ana e tyre, krijuesit e lojës deklaruan megjithatë se titulli i lojës së tavolinës është i diskutueshëm, ajo u zgjodh për të tërhequr vëmendjen. Për rekord, loja, e cila u luhet nga fëmijët mbi 14 vjeç, shitet në dyqane të ndryshme në botë, ndërsa në Amazon ajo kushton 32 euro. /Rahoveci INFO

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!