Dimër i madh në disa rajone të SHBA-ve: Mbi 200 milion amerikanë nën masat e acarit me stuhi!

 

Rreth 200 milionë amerikanë po ndiejnë temperaturat e akullt të një stuhie masive dimërore që ka sjelle të paktën 12 vdekje përpara fundjavës së festave.
 Më shumë se 1.5 milionë njerëz humbën energjinë dhe mijëra fluturime u anuluan të premten.
 Stuhia e madhe shtrihet më shumë se 2,000 milje (3,200 km) nga Teksasi në Quebec.
 Një ciklon bombë, kur presioni atmosferik bie, ka sjellë kushte stuhie në Liqenet e Mëdha në kufirin SHBA-Kanada.
Pjesa më e madhe e anës së tjetër të vendit, nga Kolumbia Britanike në Newfoundland, ishte nën paralajmërimet e të ftohtit ekstrem dhe stuhive të dimrit.

Shërbimi Kombëtar i Motit i SHBA (NWS) tha se harta e tij e së premtes “përshkruan një nga shkallët më të mëdha të paralajmërimeve dhe këshillave të motit dimëror ndonjëherë”.

 Temperaturat në Elk Park, Montana, ranë në -50F (-45C), ndërsa qyteti i Hell, Michigan, ka ngrirë.
 Ishte 1F (-17C) në komunitetin e mbuluar me borë të premten mbrëma. Emily, një banakiere në Smitty’s Hell Saloon, i tha BBC-së: “Është shumë ftohtë këtu, por ne po kalojmë një kohë të dreq.”
 Në Dakotën e Jugut, amerikanët vendas me borë dogjën rrobat për t’u ngrohur pasi mbaruan karburanti, thanë zyrtarët e fiseve.
 Reshje të dendura bore parashikohen në zonat e Pensilvanisë dhe Miçiganit. Buffalo, Nju Jork, priste të paktën 89 cm. Më shumë se tetë milionë njerëz mbetën nën paralajmërimet për stuhi, tha NWS.
 Përmbytje bregdetare janë parë në Nju Angli, Nju Jork dhe Nju Xhersi.
Një numër i viktimave të lidhura me stuhinë kanë përfshirë aksidente të trafikut rrugor, duke përfshirë një grumbullim 50 makinash në Ohio që vrau dy shoferë.
 Problemet e udhëtimit në të gjithë vendin po përkeqësoheshin nga mungesa e operatorëve të pastrimit të borës, me tarifat e ulëta të pagave që fajësoheshin raporton BBC percjelle Rahoveci.info.

Lajmet Dimër i madh në disa rajone të SHBA-ve: Mbi 200 milion amerikanë nën masat e acarit me stuhi! >> BotaPress.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!