Dikliq: Vuçiq gabon nëse mendon se Franca do të jetë kundër hyrjes së Kosovës në KiE

Në momente të vështira politikisht për Serbinë e paralajmëruar nga presidenti i saj Aleksandar Vuçiq, ai po shkon për një vizitë dyditore në Paris, ku do të bisedojë me presidentin francez, Emmanuel Macron.

Siç thotë Vuçiq, ata do të diskutojnë rreth 14 tema, ndër të cilat janë industria ushtarake, inteligjenca artificiale, por edhe energjia bërthamore, si “e vetmja që garanton furnizim të sigurt me energji elektrike”.

Dhe aty ku ka bashkëpunim ekonomik dhe çfarëdo tjetër, ka edhe politikë, kështu që do të diskutohet patjetër pranimi i Kosovës në Këshillin e Evropës, rezoluta e shpallur për Srebrenicën në OKB, raporti me Rusinë dhe integrimet evropiane.

Në fjalimin e fundit për publikun, Vuçiq deklaroi se nuk pret shumë për sa i përket Këshillit të Evropës, sepse Macronit i janë lidhur duart, por beson se Franca do të shprehë synimet miqësore për të ndihmuar me aq sa mundet.

Vuçiq deklaroi në seancën e jashtëzakonshme të qeverisë javën e kaluar se disa vende që e njohën pavarësinë e Kosovës mund të mos e mbështesin atë në SE dhe se nuk do të jetë vetëm Hungaria.

Dhe nëse Franca mund dhe do të jetë një nga ato dhe nëse të gjitha temat e tjera janë në funksion të kësaj, ish-ambasadori serb në Francë Radomir Dikliq thotë për Danas se Macron ka përgatitur një trajtim të veçantë për Vuçiqin këtë herë.

“Presidenti francez nuk pret shumë shpesh një darkë private. Këtë vizitë e ka paralajmëruar enkas ‘Figaro’ me ndikim. Të gjitha këto janë sinjale se Franca dhe Macron kujdesen për suksesin e vizitës. Por kush e sheh suksesin. Nëse Vuçiq mendon se Franca do ta mbështesë Serbinë në OKB ose se do të jetë kundër hyrjes së Kosovës në Këshillin e Evropës, mendoj se gabon. Këto janë tema rreth të cilave ka një konsensus brenda Bashkimit Evropian dhe është e vështirë të imagjinohet se Franca do të jetë ajo që do të shkelë konsensusin”, beson Dikliq.

Dhe sqaron se nëse Greqia, një “mik i verifikuar” përmes zonjës Bakoyan, do të respektonte vullnetin e shumicës në BE, Macron nuk do ta tradhtojë atë vullnet.

Kur bëhet fjalë për aspektin ekonomik të vizitës, Dikliqit e sheh atë interesante.

Ai thekson se Franca ka një nga teknologjitë më të mira bërthamore dhe termocentralet më atomike dhe se Vuçiq pretendon se Serbisë i duhen katër centrale bërthamore dhe se dikush duhet ta marrë atë punë.

“Vuçiq do të zbulojë nëse Franca dëshiron të marrë pronësinë e industrisë sonë të përkushtuar, apo nëse po “mbush” me shpejtësi rezervat e saj të luftës me verë nga bodrumi i Pallatit Elyse. Kur dhe çfarë do të mësojë publiku ynë për këtë vizitë – e di vetëm Vuçiq”, thotë ish-ambasadori. /Danas

Lajmet Dikliq: Vuçiq gabon nëse mendon se Franca do të jetë kundër hyrjes së Kosovës në KiE >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>