Dhjetëra të vdekur nga moti i ftohtë në Amerikën e Veriut

Të paktën 38 njerëz kanë vdekur nga moti i ftohtë që ka goditur SHBA-në dhe Kanadanë.Zyrtarët thonë se 34 njerëz vdiqën në të gjithë SHBA-të, me zonën më të goditur të qytetit Buffalo, në shtetin e Nju Jorkut, raporton BBC.

Katër njerëz mbetën të vdekur në Kanada kur një autobus u përmbys në një rrugë me akull pranë qytetit Merritt, në provincën perëndimore të British Columbia.

Mijëra fluturime janë anuluar, duke penguar shumë njerëz që të arrijnë te familjarët e tyre për Krishtlindje.

Më shumë se 55 milionë amerikanë mbetën nën alarmin e të ftohtit të erës të dielën.

Stuhia dimërore e “ciklonit të bombës” – e cila ndodh kur presioni atmosferik bie, duke shkaktuar borë të dendur dhe erëra – ka ndërprerë udhëtimin nëpër SHBA./Rahoveci.info.info/

Lajmet Dhjetëra të vdekur nga moti i ftohtë në Amerikën e Veriut >> BotaPress.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!