Detaje të reja nga krimi që shokoi Serbinë

Kosta K. (14) ka hyrë herët në mëngjes me armë në shkollën “Vladislav Ribnikar” në Vraçar dhe ka vrarë nëntë persona me armën e babait të tij. Ai vrau portierin e shkollës, tetë nxënës dhe e planifikoi krimin për një kohë të gjatë.

Studenti i dyshuar e kishte planifikuar krimin në dhomën e tij për një muaj, e dinte kodin e kasafortës ku i ati mbante armët, madje shkoi në poligonin e qitjes ku ushtronte qitjen.

Nuk dihet motivi i krimit të tmerrshëm dhe në festën e përgjakshme të Kosta K-së mbetën të vrarë nëntë persona dhe gjashtë u plagosën.

Kosta K. e kishte planifikuar krimin prej kohësh, siç dëshmohet nga letrat që policia gjeti në dhomën e tij.

Bëhet fjalë për një skicë të shkollës, sipas katit, por edhe për një listë të personave që ka në plan të vrasë.

E sigurt është se Kosta K. ushtronte qitjen në periudhën e kaluar, çka shpjegon faktin se 14-vjeçari dinte të mbante armën. Ai qëlloi me dy pistoleta, ndërroi gëzhoja.

“Sipas informacioneve jozyrtare, ai ka shkuar në poligone me babanë e tij, ka ushtruar qitjen. Çfarë mund të them, a duhet të përfshihet në këtë një fëmijë 12, 13 vjeç? Edhe ndaj babait do të merren masa ligjore”, ka sqaruar ministri Gashiq.

Nuk dihet se si është e mundur që një i mitur të lejohet të hyjë në poligonin e qitjes, por edhe të qëllojë në objektin në fjalë.

Gashiq gjatë konferencës së sotme ka theksuar gjithashtu se babai i Kosta K. kishte patentë për armë, të lëshuara në vitin 2016 dhe 2017 dhe se babai i tij pretendonte se ato ishin të mbyllura me kod.

“Kosta K. (14) i ka planifikuar vrasjet për një muaj, në banesë është gjetur një listë me emrat e studentëve që planifikonte të vriste”

Megjithatë, është gjithashtu e qartë se djali i dyshuar kishte kodin e kasafortës së lartpërmendur nga i cili kishte marrë armët.

Në vendngjarje janë gjetur tre gëzhoja të plota plumbash dhe dy pistoleta.

Kujtojmë se Kosta K. ka hyrë në shkollën “Vladislav Ribnikar” rreth orës 8 të mëngjesit të sotëm dhe ka vrarë nëntë persona. Pas festës së përgjakshme, ai thirri policinë dhe tregoi se çfarë kishte bërë.

Prokuroria e Lartë Publike ka bërë të ditur të gjithë krimin, dhe meqenëse i mituri i dyshuar nuk ka mbushur moshën 14 vjeç, nuk mund të mbajë përgjegjësi penale.

Lajmet Detaje të reja nga krimi që shokoi Serbinë >> BotaPress.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!