Dënohet shoferi shqiptar i “Amazon”: Fshihte drogën në pakot postare

Një shofer dërgese kishte kanabis me vlerë 160,000 paund të fshehur në dy kasa në një makinë kur u ndalua nga policia. Arian Mustafaj, 44 vjeç, një shofer transporti në Amazon, po ngiste një makinë Ford Fiesta në Fuller’s Hill, kur u ndalua nga policia që mund të “ndiente erën e kanabisit që vinte nga brenda automjetit”.

Gjykata e Norwich Crown dëgjoi se oficerët gjetën dy dollapë brenda automjetit – një në pjesën e pasme dhe një në bagazh, brenda të cilave kishte pako me kanabis të mbushura me vakum. prokurori Martin Ivory tha se njëra nga çantat përmbante 13 pako.

Ai tha se secila prej paketave peshonte një kilogram me 16 kilogramë kanabis që thuhet se vlente diku rreth 160,000 £. Pas arrestimit të tij më 29 janar të këtij viti, Ivory tha se Mustafaj ishte intervistuar dhe tha se priste të paguhej 1000 £ për dërgimin e drogës.

Mustafaj, shtetas shqiptar, i cili kishte mbledhur drogën për ta marrë përsëri në Londër, u paraqit në gjykatë pasi ka pranuar posedimin me qëllim të furnizimit me drogë të klasit B. Ivory tha se Mustafaj, i cili foli përmes një përkthyesi, kishte një rol të vetëm si “shofer dërgesash”, por duhet të ketë pasur një “shkallë të konsiderueshme besimi” ndaj tij për të transportuar drogën.

Duke e burgosur për 28 muaj, gjykatës Michael Turner tha se Mustafaj “duhet të ketë qenë i vetëdijshëm nga pesha e madhe e njërës prej çantave, e cila duhet të ketë peshuar më shumë se 10 kilogramë, se ju po transportonit një sasi të konsiderueshme droge nga Norfolk në Londër”.

Michael Cogan, tha se duhet “guxim” për të pranuar fajin, veçanërisht kur ka të ngjarë që do të shkoni në burg dhe në rastin e tij, do të dëboheni. Ai tha se Mustafaj, i cili punonte si shofer transporti për Amazon duke fituar rreth 2,000 £ në muaj, ishte një korrier.

Lajmet Dënohet shoferi shqiptar i “Amazon”: Fshihte drogën në pakot postare >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>