Dënimi i Belerit, media greke: Hakmarrje e Ramës! Ç’do bëjë tani Athina?

Mediat greke i kanë bërë jehonë dënimit me 2 vite burg të kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Beleri, me akuzën për blerje votash në zgjedhjet e 14 majit.

E përditshmja Kathimerini i ka kushtuar një artikull vendimit të GJKKO-së, ku thuhet se ky është një vendim i kryeministrit Edi Rama për të ndërprerë urat e bashkëpunimit me Greqinë.

Artikulli i Kathimerinit

Zgjedhja e kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama për të prerë urat me Athinën pasqyrohet nga vendimi i djeshëm paraprak i gjykatës që dënon me dy vite burg kryetarin e zgjedhur të Bashkisë së Himarës, Fredi Belerin.

Gjatë deklaratës së tij të djeshme, Beleri i mbyllur në një kafaz qelqi që nga fillimi i gjyqit, ishte i ashpër ndaj qeverisë Rama, duke e cilësuar gjyqin e tij si diçka që nuk mund të bëhej në një shtet europian në vitin 2024.

Ministria e Jashtme e Greqisë kërkon gjykimin e drejtë dhe objektiv të Fredi Belerit në shkallën e dytë, pas dënimit të djeshëm në shkallë të parë ndaj kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës.

Megjithatë, pas gjuhës së kujdesshme diplomatike të Athinës qëndron një ngërç diplomatik, i cili po e largon Tiranën edhe më shumë nga Athina.

Dënimi i Belerit ishte një zhvillim i skontuar dhe pasqyron kontrollin mbytës të kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama në Drejtësi, siç duket edhe nga çështja e gjyqtares së Gjykatës Speciale kundër Korrupsionit, e cila u vendos aty edhe pse ajo fillimisht u pezullua nga vëzhguesit ndërkombëtarë.

Bëhet fjalë se çfarë do të bëjë Greqia në periudhën e ardhshme dhe në nivel të BE-së, si vendimi për ta burgosur zotin Beleri me dy vite burg, ndërkohë që procesi po vijon në Gjykatën e Apelit ku kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës do të apelojë së shpejti. Kjo do të zgjasë pezullimin, duke shmangur, natyrisht, më thelbësoren nga kushtet e vendosura nga Greqia, betimin e tij përpara vendimit përfundimtar.

Përfshirja në një rast me karakteristika “të thella ballkanike”, siç është ai i drejtuar nga qeveria Rama kundër zotit Beleri, detyron Athinën të konsumojë një tjetër kapital diplomatik, edhe në një kohë kur në BE prioritetet janë në një drejtim tjetër.

Konkretisht dje Ministria e Punëve të Jashtme theksoi se “matja e dënimit për të mos dalë nga burgu, e pengon kryetarin e zgjedhur që edhe sot të marrë detyrën dhe mban kandidatin e mundur në krye të bashkisë, pavarësisht vendimit të qartë të gjykatës që u vendos muaj më parë heqjen e menjëhershme të tij. Zbatimi selektiv i vendimeve gjyqësore nuk është në përputhje me parimet e shtetit të së drejtës. Qeveria greke do të monitorojë nga afër çështjen dhe pret një gjykim të drejtë dhe objektiv në nivelin e dytë të juridiksionit”.

Gjatë seancës së djeshme, Beleri ishte akuzues i qeverisë Rama, duke e cilësuar gjyqin e tij si diçka “që mund të ndodhë njëherë e përgjithmonë, por jo në një shtet europian në vitin 2024, ku zyrtarisht nuk jemi në diktaturë”.

Beleri u ndal në nëntë pika:

Së pari, në kafazin e xhamit në të cilin ka qenë i mbyllur që në fillim të gjykimit. “Në fakt kafazi jo vetëm që të thyen psikologjikisht, por edhe praktikisht të pengon komunikimin me avokatin”, tha ai.

Së dyti, në parimin e proporcionalitetit, i cili shkelet pasi ai mbahet në paraburgim për një kohë (299 ditë) në përpjesëtim të zhdrejtë me kriminelët e mëdhenj.

Së treti, në shkeljen e prezumimit të tij të pafajësisë, pasi nuk u lejua të kryente asnjë detyrë tjetër përveç atyre që lidhen me gjykimin.

Së katërti, te gjyqtarja Irena Gjoka. “Më 24 dhjetor 2002, kjo gjyqtare e veçantë së bashku me bashkëshortin e saj të atëhershëm tentuan të hynin në Greqi nga Kakavia duke përdorur një vizë të falsifikuar greke me të cilën tentoi të tregonte se është me origjinë greke. Ajo u arrestua për falsifikim dhe u deportua”, tha Beleri, duke nënvizuar se “në vende të tjera vetëpërjashtimi i saj do të ishte i vetëkuptueshëm”.

Së pesti, për dëshmitarin e paguar nga policia. “Gjatë gjykimit i kemi thënë në mënyrë të përsëritur gjykatës se policia ka paguar të vetmin dëshmitar të prokurorisë. Çfarë do të kishte ndodhur në vendet e tjera evropiane? Policia do të pyetej zyrtarisht nëse ajo që thamë ishte e vërtetë dhe do të kërkohej prova për pagesën e dëshmitarit. Por ju kurrë nuk e keni bërë këtë pyetje në polici”, vuri në dukje ai.

Së gjashti, në kopjen e falsifikuar të dosjes së tij kriminale.

Së shtati, në një foto të supozuar të tij me dëshmitarin e prokurorisë, ku nuk dihet se kush është.

Së teti, në tabulatet telefonike, të cilat dëshmojnë se ai dhe i vetmi dëshmitar i akuzës Arsen Rama në datat 8-11 maj kanë qenë në zona të ndryshme të vendit, ndaj është e pamundur që ai të mund t’i afrohej personalisht.

Lidhur me trajtimin e pabarabartë penal, pasi në zgjedhjet bashkiake shqiptare të vitit 2023 ka pasur edhe katër raste të tjera të ngjashme, por vetëm ai i z. Beleris ka rezultuar me burgim të kryetarit të zgjedhur.

“Kërkesa e prokurorisë padyshim që nuk ka për qëllim drejtësinë. Synimi i tij i vetëm është të më dënojë me burg për aq kohë sa i duhet kryeministrit për të bërë zgjedhje të reja në Himarë. Z. Prokuror mund t’ua dërgojë me krenari propozimin e tij eprorëve politikë, pra urdhëruesve të këtij gjykimi dhe t’u thotë: ‘Misioni im u krye me sukses!’”, përfundoi Beleri.

ND sjell në PPE rastin

Demokracia e Re shtoi në axhendën e konferencës politike të Partisë Popullore Evropiane (EPP), e cila mblidhet sot dhe nesër në Bukuresht, një projekt-rezolutë në të cilën i bëhen disa sugjerime Tiranës për çështjen Beleri.

Në projekt-rezolutë flitet për shkelje të prezumimit të pafajësisë së zotit Beleri, ndërkohë që dënohen edhe “veprimet e qeverisë shqiptare ndaj një kryebashkiaku që i përket një minoriteti etnik” si lëvizje kundër vlerave europiane.

Rezoluta përfshin edhe linjën e prerë të Athinës së muajve të fundit, mbi të cilën bazohet qëndrimi tërësisht nënçmues i Tiranës zyrtare ndaj “shtetit të së drejtës, të drejtave themelore, të drejtave të pakicës kombëtare greke dhe mbi të gjitha ndaj Acquis komunitare, e cila krijon një hendek politik midis Shqipërisë dhe BE-së”.

Në draft vihet re edhe vendimi i Gjykatës kundër Korrupsionit të Shqipërisë, ku kërkesa e zotit Beleri për betimin si kryetar bashkie refuzohet dhe pranohet se është problematike që kundërshtari i tij i mundur ende po vijon të qëndrojë në detyrë.

Lajmet Dënimi i Belerit, media greke: Hakmarrje e Ramës! Ç’do bëjë tani Athina? >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>