Cramon thotë se teksti i marrëveshjes i shtynë pesë shtetet e BE-së drejt njohjes së Kosovës

Von Cramon e bindur se teksti i marrëveshjes i shtynë pesë shtetet e BE’së drejt njohjes së Kosovës.

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Europian Viola von Cramon i ka thënë Deutsche Welle në gjuhën serbe se propozimi europian për të cilin u dakorduan Kosova e Serbia se nuk ka më negociata rreth tij, mund t’i bindë shtetet e BE’së që s’e kanë njohur Kosovën ta bëjnë këtë.

“Edhe pse ende mungon nënshkrimi final, kjo përbën një sukses të madh politik për BE’në por edhe për tërë rajonin” ka thënë Viola bon Cramon -Taubadel duke i rikujtuar tensionet e mujave të fundit në pjesën veriore të Kosovës.

Politikania gjermane nga radhët e të Gjelbërve thotë se është e bindur që një tekst i tillë i planit franko gjerman mund t’i bindë Greqinë, Spanjën, Qipron, Rumaninë dhe Sllovakinë që ta njohin pavarësinë e Kosovës në mënyrë që Kosova të niset formalisht drejt anëtarësimit në BE.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!